Kalendarz

od 29 paź 2014
środa
do 4 sty 2015
niedziela

Łódź „W polskim stylu. 65 lat Cepelii”

Miejsce: Centralne Muzeum Włókiennictwa

Wernisaż wystawy „W polskim stylu. 65 lat Cepelii”  odbędzie 29 października o godz. 13.00 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Wystawa stanowi prezentację blisko 60 tkanin z kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa oraz 40 sprzętów i utensyliów domowych, wykonanych w 17 spółdzielniach i zakładach wzorcowych Cepelii.

Na wystawie obejrzeć można zespół kilimów, gobelinów, haftów i dywanów, gromadzonych od 1960 roku w Dziale Tkaniny Artystycznej Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Będą im towarzyszyć – wypożyczone z rąk prywatnych – pojedyncze meble i domowe utensylia: zydelki, ławy, krzesła, stoliki, świeczniki, lustra, kompozycje zdobnicze. Zaprojektowane i wykonane z myślą o wyposażeniu wnętrz, dekorują je do dzisiaj. Co więcej, od pewnego czasu są przedmiotem kolekcjonerskich pasji. To istotny sygnał, informujący o niegasnącej fascynacji ludowością. Niesione przez nią formy, kolory, materie są po prostu atrakcyjne plastycznie.

65-lecie Cepelii przypada na okres kolejnej fali zainteresowania folklorem. Jest obecny w designie, modzie i w muzyce. Techniki rękodzielnicze egzaminują z zapałem młodzi, niemniej już mainstreamowi twórcy. W opozycji do masowej produkcji powraca moda na ręczne tkanie i haftowanie ludowych motywów, na kultywowanie – odkrywanych na nowo – dawnych technik rękodzielniczych.

Kurator wystawy: Małgorzata Wróblewska Markiewicz
tel.: (42) 683 26 84 w. 128, e-mail: m.wroblewska.mar@muzeumwlokiennictwa.pl

Wystawa będzie czynna od 29. 10 do 04. 01. 2015.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi ul. Piotrkowska 282 93-034 Łódź