Kalendarz

13 maj 2015
środa

Gliwice Środa dla Seniorów – Śladami gliwickich witraży

Miejsce: Muzeum Gliwice

Śladami gliwickich witraży

 

Jako jeden ze sposobów modyfikowania przepływu światła, witraż uczestniczy w kształtowaniu nastroju, grze świateł, cieni i barw, która uruchamia wyobraźnię.

Edyta Supińska - Polit

 

 

Inspirująca wyprawa w magiczny świat gliwickich witraży z końca XIX i 1. połowy XX wieku. Przewodnikiem będzie Jolanta Wnuk,  historyk sztuki Muzeum w Gliwicach oraz współautorka książki Gliwickie witraże, wydanej w 2007 roku przez nasze muzeum. Sztuka witrażownicza uważana jest za odrębną dziedzinę rzemiosła artystycznego. Witraże najczęściej kojarzą się nam ze sferą sacrum i epoką średniowiecza –  choć całkiem słusznie, my podczas majowego spotkania zaprezentujemy Państwu ich inne, świeckie oblicze. Tłem do tych rozważań stanie się ponownie Willa Caro (ostatni raz w tym roku kalendarzowym) oraz miasto Gliwice. Podczas spotkania będą mieli Państwo okazję zachwycić się pięknem witraży mieszczańskich, określanych mianem szklanej dekoracji w architekturze. 

 

 

Podczas spotkania będziemy mieli okazję zobaczyć to, co na co dzień jest niezauważane i nie zwraca naszej uwagi, chociaż znajduje się tuż przed naszymi oczami. Kto z Państwa odwiedzając przychodnię, przy ul. Kłodnickiej 16 zwrócił uwagę na prezentowane tam witraże? Kogo zauroczyły te znajdujące się w Medycznym Studium Zawodowym, przy ul. Chudoby 10? Kto zwrócił uwagę na wystrój niegdysiejszych luksusowych domów czynszowych oraz kamienic, gdzie na przełomie stuleci witraże były tak popularne?  Czy ktoś pamięta jak wygląda wnętrze Sądu Rejonowego w Gliwicach? Podobnie prezentowały się inne gmachy użyteczności publicznej, siedziby firm oraz dyrekcji zarządów w okresie międzywojennym.

Podróż zaczniemy jeszcze w Willi Caro, gdzie będziemy mogli podziwiać jeden z witraży ze zbiorów Muzeum w Gliwicach oraz zostaniemy wprowadzeni w tematykę spotkania. Poznamy krótką historię sztuki witrażowniczej oraz technikę tworzenia witraży. Dowiemy się m.in. dlaczego sztuka witrażownicza była na terenach Górnego i Dolnego Śląska tak popularna, jakie funkcje spełniały jej wytwory, gdzie były one umieszczane i na co zwracano w nich uwagę – barwa, rytm, a może ogólna kompozycja. Wymienione zostaną również ośrodki sztuki, które wpłynęły na formy stylowe oglądanych dzieł. Usłyszymy o tym, jak popularność witraży przyczyniła się do wzrostu liczby hut szkła i zakładów witrażowniczych na terenie Śląska. Następnie wyruszymy w teren śladem gliwickich witraży. Gdzie dotrzemy?  Przekonają się Państwo o tym biorąc udział w najbliższym spotkaniu z cyklu  Środa dla Seniorów. Nie może Państwa zabraknąć!

Dla uczestników spotkania możliwość zakupu książki Gliwickie witraże w atrakcyjnej cenie!

Serdecznie zapraszamy!

Zachęcamy do śledzenia informacji o kolejnych spotkaniach z cyklu Środa dla Seniorów oraz innych wydarzeń Muzeum na stronie internetowej Muzeum w Gliwicach oraz na muzealnym facebook’u.

Wstęp wolny, ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o zapisy pod numerem telefonu 32 335 44 03.

Organizator: Muzeum w Gliwicach

 

13 maja 2015, Willa Caro,  godz. 12.00

Środa dla Seniorów – Śladami gliwickich witraży

Oprowadzanie: Jolanta Wnuk, historyk sztuki, kustosz Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego Muzeum w Gliwicach

 

Muzeum w Gliwicach

ul. Dolnych Wałów 8a
44-100 Gliwice
www.muzeum.gliwice.pl

 

Organizatorem Muzeum w Gliwicach jest Miasto Gliwice