Kalendarz

od 11 cze 2015
czwartek
do 30 sie 2015
niedziela

Łódź V Ogólnopolska Wystawa Rękodzieła Artystycznego "Z nici Ariadny"

Miejsce: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

V Ogólnopolska Wystawa Rękodzieła Artystycznego "Z nici Ariadny"
Wernisaż wystawy: 11 czerwca 2015 o godz. 13.00.

Już po raz piąty prezentujemy przegląd dokonań artystów amatorów, pasjonatów i mistrzów rękodzieła wykonywanego z nici i za pomocą nici. Zgodnie z regulaminem imprezy autorzy wykorzystywali przede wszystkim produkty Ariadny S. A. Fabryki Nici.

Tegoroczna, V Ogólnopolska Wystawa Rękodzieła Artystycznego „Z nici Ariadny” zainteresowała 212 twórców ze wszystkich regionów Polski. Nadesłali oni 658 obiektów wykonanych w kilkunastu technikach hafciarskich i koronczarskich. Siedmioosobowe Jury po wielogodzinnych obradach zadecydowało o zaprezentowaniu na wystawie 507 prac 195 autorów.
W tej edycji wystawy największą popularnością cieszyło się szydełkowanie, w drugiej kolejności - haft krzyżykowy, a trzecią co do liczebności techniką była koronka czółenkowa (frywolitka). Oprócz tego na wystawie można zobaczyć bardzo interesujące przykłady dzianiny wykonanej na drutach, haftu richelieu, różnych odmian haftów płaskich, regionalnych, koronki klockowej czy filetowej. W pojedynczych pracach wykorzystane zostały techniki własne i mieszane, haft strukturalny, temari, mereżka, haft ze Schwalm, hardanger, toledo, casalguidi, koronka igłowa i pętelkowa, patchwork, makrama i arabeska. Autorzy wyczarowali piękne serwety i serwetki, obrusy, firanki, części garderoby, akcesoria stroju, biżuterię i ozdobne drobiazgi.
Wystawa „Z nici Ariadny” posiada stałych sympatyków i uczestników. Tym niemniej organizatorów cieszy fakt, że powiększa się grono osób zajmujących się rękodziełem i chętnych do pokazania swoich dokonań – w tym roku ponad połowa uczestników, to twórcy biorący po raz pierwszy udział w wystawie. Można również śmiało powiedzieć, że wzrasta poziom techniczny i artystyczny prac. Wiele z nich zachwyca maestrią i precyzją wykonania, wysmakowaną estetyką. Z ogromną satysfakcją odnotowujemy coraz częstsze sięganie przez twórców amatorów do dawnych, tradycyjnych technik i wzorów regionalnych, które szczególnie efektownie prezentują się w elementach ubioru czy bieliźnie stołowej. Doceniamy również tych, którzy poszukują własnej drogi twórczej, eksperymentują z technikami mieszanymi i autorskimi. W katalogu towarzyszącym wystawie reprodukowane są najciekawsze, najlepsze technicznie i najbardziej oryginalne prace. Również z pośród nich wybrano wyróżnienia przyznane przez organizatorów wystawy oraz sponsorów. Mamy nadzieję, że dla wszystkich zainteresowanych V Ogólnopolska Wystawa Rękodzieła Artystycznego „Z nici Ariadny” stanie się okazją do nawiązywania pożytecznych kontaktów, polem wymiany doświadczeń oraz wzajemnych inspiracji zachęcających do doskonalenia warsztatu oraz dalszych poszukiwań twórczych. Pragniemy, aby ta impreza przyczyniała się do podtrzymania włókienniczych tradycji rękodzielniczych w całym kraju oraz pozyskiwania dla nich coraz większego grona entuzjastów – wykonawców i odbiorców.

Wystawa będzie czynna do 30. 08. 2015 r. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Agnieszka Szygendowska
Kurator wystawy

 

Organizatorzy wystawy:
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi,
Ariadna S. A. Fabryka Nici

Fundatorzy wyróżnień:
Ariadna S.A. Fabryka Nici w Łodzi
Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Firma „Anex-bis”, „Kram z robótkami”, „Haft Gobelinowy”, Toruń
Wydawnictwo „MB”, „Wena design”, Łódź
Firma „Megat”,„Hafty Polskie”, Goleszów
Firma „Wojtek.com.pl”
Wydawnictwo AVT-Korporacja Sp. z o.o., „Mollie potrafi”, Warszawa
Wydawnictwo Makler, „Igłą i nitką”, „Robótki Ręczne”, Szydełkiem i na drutach”, Wrocław