Kalendarz

od 2 lis 2015
poniedziałek
do 30 lis 2015
poniedziałek

Wrocław "Symbole Polskości - Nowoczesny Patriotyzm"

Miejsce: Centrum Kultury "Zamek" Wrocław
Wystawa odzieży patriotycznej oraz rodzinne, międzypokoleniowe śpiewanie ważnych w historii Polski pieśni to propozycje leśnickiego Centrum Kultury "Zamek" na uczczenie listopadowej rocznicy odzyskania niepodległości.
Od 2 listopada w Centrum będzie można oglądać wystawę "Symbole Polskości - Nowoczesny Patriotyzm", na której zobaczymy przede wszystkim różne rodzaje koszulek z patriotycznymi nadrukami, zyskującymi coraz większą popularność wśród młodego pokolenia oraz plakaty z grafikami patriotycznymi. Natomiast 18 listopada organizatorzy zapraszają całe rodziny do wspólnego śpiewania polskich pieśni z zamkowym chórem Ballada.
"Symbole Polskości - Nowoczesny Patriotyzm" to wystawa, która przede wszystkim pozwala spojrzeć na najważniejsze symbole ojczyzny bardziej współcześnie, bez zbędnego patosu, jako element codziennego życia.
Na wystawie odzieży patriotycznej przygotowanej we współpracy z wrocławską firmą Surge Polonia, znajdują się grafiki, odnoszące do symboli z którymi identyfikowali się Polacy na przestrzeni wieków. Nawet tak zasadniczy symbol dla polskiej państwowości jak biały orzeł, zmieniał się w czasie różnych zawirowań historycznych, na co wpływ miały zarówno kolejne dynastie rządzące Rzeczpospolitą, jak i zmieniający się ustrój naszej ojczyzny. Podobnie różne jednostki wojskowe odnosiły się do barw narodowych w sposób często bardzo kreatywny, tworząc swoją symbolikę i sięgając przy tym również po niestandardowe motywy. Przekrój tych symboli ujętych w nowoczesnej, i co najważniejsze, użytkowej formie będzie można oglądać przez cały listopad w przestrzeniach wystawienniczych na pierwszym piętrze w Centrum Kultury „Zamek”.
 

18 listopada organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy lubią wyrażać swoje uczucia przez muzykę, na wspólne, międzypokoleniowe śpiewanie ważnych utworów polskiej historii.  Pieśni patriotyczne łączyły Polaków zarówno w chwilach wzniosłych, radosnych, jak i smutnych oraz trudnych. Zawsze jednak były obecne pod strzechami, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zamkowa propozycja na rodzinne śpiewanie jest nawiązaniem do tej tradycji.  Uciekając od sztywnych ram tradycyjnego koncertu, organizatorzy zapraszają do śpiewania z członkami zamkowego chóru "Ballada" razem we wspólnym kręgu.

 

Centrum Kultury "Zamek", pl. Świętojański 1, Wrocław
"Symbole Polskości - Nowoczesny Patriotyzm" - wystawa odzieży patriotycznej 2-30 listopada, wstęp wolny
Zaśpiewajmy razem – rodzinnie i patriotycznie - 18 listopada (środa) godz. 17:00, wstęp wolny
 

Centrum Kultury "ZAMEK", pl. Świętojański 1, Wrocław
tel (71) 349 13 59
www.zamek.wroclaw.pl 
www.facebook.com/ckzamekwro