Kalendarz

23 cze 2016
czwartek

ZACHODNIOPOMORSKIE Pyrzyckie Spotkania z Folklorem

Miejsce:

Pyrzyckie Spotkania z Folklorem

23.06.2016 (czwartek), godz. 19.00, Duży Dziedziniec Zamku, wstęp wolny

 

W ramach 36. Międzynarodowego Festiwalu Pyrzyckie Spotkania z Folklorem odbędzie się na Dziedzińcu Zamku koncert Zespołu Folklorystycznego Uchitelite z Sofii (Bułgaria). Będzie to koncert w ramach imprez towarzyszących Festiwalowi.

 

Pyrzyckie Spotkania z Folklorem narodziły się z potrzeby stworzenia nowej, wspólnej tożsamości ludzi przybyłych na Ziemię Pyrzycką. Niezwykle bogaty i wielobarwny folklor, odmienne zwyczaje i tradycje oraz nieustanna wymiana doświadczeń kulturalno-społecznych spowodowały, że postanowiono zorganizować imprezę kulturalną, która stałaby się świętem wszystkich „przyjezdnych”. Dzieła tego podjęli się pracownicy i współpracownicy Pyrzyckiego Domu Kultury: Artur Marcinkiewicz, Justyn Depo, Krystyna Olejniczak, Ewa Sikora, Ryszard Głogowski, Bolesław Garczyński, Bernard Dębowski.

 

I Pyrzyckie Spotkania z Folklorem, zorganizowane 15 czerwca 1980 roku, w Pyrzyckim Domu Kultury, były jednodniową imprezą, w której wzięło udział 8 zespołów ludowych z Ziemi Pyrzyckiej i byłego województwa szczecińskiego.

Kolejne edycje festiwalu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. V Pyrzyckie Spotkania z Folklorem trwały trzy dni, a występy odbywały się nie tylko w Pyrzycach lecz również w ościennych miejscowościach. Pyrzycki Folklor stał się synonimem niepowtarzalnej ludowej uroczystości, której towarzyszyły wystawy twórczości regionalnej, jarmarki i festyny, plenery rzeźbiarskie, malarskie i fotograficzne.

 

Pyrzyckie Spotkania z Folklorem były jednym z czynników, dzięki którym w regionie pyrzyckim rozkwitł amatorski ruch artystyczny. Powstało wiele zespołów śpiewaczych i tanecznych, a miasto stało się „zagłębiem” folkloru. W 1991 roku, w X Pyrzyckich Spotkaniach z Folklorem uczestniczyło 57 zespołów z Polski i zagranicy. Ogromne zainteresowanie festiwalem spowodowało, że XI i kolejne Spotkania trzeba było przedłużyć do pięciu dni.

 

Kolejna edycja, która łączyć tradycje z nowoczesnym przejawami folkloru. W tym roku, po raz pierwszy od bardzo dawna festiwal powróci do korzeni. Zespoły prezentować się będą nie tylko w Pyrzycach, ale również w miejscowościach ościennych tj. Kozielicach, Tetyniu, Mielnie Pyrzyckim oraz w Szczecinie (Zamku Książąt Pomorskich). Więcej: https://www.facebook.com/Pyrzyckie-Spotkania-z-Folklorem-1395353767455020/