Kalendarz

od 1 cze 2016
środa
do 31 lip 2016
niedziela

ZACHODNIOPOMORSKIE Silvio Monti. Krajobrazy twarzy

Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich Szczecin

Galeria Gotycka (wejście J z Dużego Dziedzińca)

Silvio Monti. Krajobrazy twarzy

do 31.07.2016

 

Otwarcie wystawy odbyło się 1 czerwca.

 

Wystawa jest pierwszą w Polsce prezentacją prac Silvio Montiego, wszechstronnego włoskiego artysty zajmującego się malarstwem, rzeźbą oraz instalacjami artystycznymi. Géza Szőcs, węgierski poeta i polityk, tak pisze o jego twórczości: „Nie jest naszą sprawą decydować, czy Silvio Monti to tylko malarz, czy może również rzeźbiarz. I tak podjęcie decyzji mogłoby okazać się zbyt trudne. Bez wątpliwości możemy jednak powiedzieć, że jego malarstwo charakteryzuje spojrzenie, siła i postawa rzeźbiarza”.

 

Silvio Monti urodził się w 1938 roku w Borgomanero we Włoszech. Na rozwój jego osobowości twórczej wpływ mieli polscy akademicy i artyści – Monti uczestniczył w zajęciach organizowanych przez Społeczność Akademicką Uniwersytetu Stefana Batorego w Londynie, gdzie był uczniem m.in. Mariana Bohusza-Szyszki. Kształcił się również w atelier Oskara Kokoschki. Mieszkał i tworzył w Londynie, Paryżu, Brukseli, Wiesbaden, Dublinie, Bayreuth i Rzymie. Ostatecznie osiadł w Varese, gdzie do dziś żyje i prowadzi intensywną twórczą działalność.

 

Wystawa została objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza oraz Ambasady Włoch.