Kalendarz

od 29 cze 2017
czwartek
do 18 lut 2018
niedziela

Łódź Wystawa "Bunt materii"

Miejsce: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Rewolucja tkaniny artystycznej rozpoczęła się w Polsce – w ciągu niespełna półwiecza porzuciła ona swą utylitarną funkcję i stanęła w równym szeregu z dziedzinami sztuki czystej – malarstwem i rzeźbą. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza na wystawę prezentującą dokonania 15 edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi. Wernisaż wystawy 29 czerwca, godz. 18.00.

 

„Bunt materii” będzie przeglądem piętnastu edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi – najważniejszej i jedynej tego typu prezentacji tkaniny artystycznej na świecie. Na wystawie zostanie przedstawionych blisko 30 prac najwybitniejszych twórców sztuki tkaniny, w tym Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Sadleya, Jolanty Owidzkiej, Marii Chojnackiej, Katarzyny Józefowicz czy Izabeli Gustowskiej.

Na wystawie zaprezentowane zostaną dzieła, które wyznaczały kolejne etapy i zmiany w rozwoju sztuki tkaniny. Założeniem ekspozycji jest pokazanie, jak wielorakie oblicza ma to medium, które oferuje twórcom tak szerokie bogactwo rozwiązań formalnych, że można mówić o jednej z najbardziej różnorodnych z dziedzin sztuki współczesnej. Zobaczymy realizacje artystów polskich i zagranicznych, bowiem Triennale swoją siłą oddziaływania nadal obejmuje cały świat. W znacznej mierze zaprezentowane będą jednak dzieła twórców polskiej szkoły tkaniny oraz spadkobierców i kontynuatorów ich myśli, gdyż to w Polsce często kształtowały się główne nurty buntu wobec zastanych reguł w dziedzinie tkaniny unikatowej. 

 

Plan wystawy skonstruowany z linii prostych i ukośnych nawiązuje do logo pierwszej edycji Triennale Tkaniny Artystycznej z 1972 roku. Dzięki temu możliwe będzie eksponowanie każdej pracy indywidualnie co pozwoli oglądać niektóre z nich ze wszystkich stron, inne zaś będą miały białe tło. Zróżnicowanie powierzchni materiałów ekspozycyjnych pozwoliło także wydobyć bogatą strukturę i fakturę pokazywanych obiektów. Specjalnie zaprojektowane na wystawę siedziska ustawione w głównej osi ekspozycji dadzą zwiedzającym możliwość kontemplowania prac.

 

Wystawa będzie czynna do 18 lutego 2018 r., w budynku D, I piętro.