Kalendarz » Polska

    Brak wydarzeń.

Teatr nasz jedyny. Renata Diaków

Autor: Renata Diaków 15 czerwca 2013, Nowogród Bobrzański

 „Teatr to dziwny, teatr jedyny, gdzie sens, gdzie treść czort jeden zna (...)”

 

      Tak o teatrze śpiewał niegdyś Marek Grechuta. Cóż? Dziś mogę powiedzieć, że słowa tej pieśni odzwierciedlają sens i treść naszego teatru. Cała nasza czwórka tworzy teatr w rytmie tanga, które jest tańcem charakteryzującym się improwizacją i bliskością partnerów. Liryka tanga jest nam szczególnie bliska, bo wyrażany przez nią smutek leży u źródeł powstania naszego teatru. I choć w naszym tangu zamiast fortepianu i mandoliny częściej pobrzmiewały nostalgiczne tony bandoneonu, to zmieniając  czasem rytm, próbowaliśmy nadawać uprawianej twórczości odrobinę uśmiechu.

Wielu mówiło „niemożliwe”. Wielu mówiło „wam się zdaje”. Wielu myślało „to chyba żart”.

A my na przekór „to jest możliwe, przecież nas oglądacie, więc jesteśmy teatrem”. A my uparcie „oklaskujecie nasze występy, więc niech się wam nie zdaje”. A my poważnie „wzruszacie się, zatem to nie żart”.

W naszym teatrze rozgrywa się wieczne przedstawienie, a my jesteśmy w nim aktorami i publicznością jednocześnie, a nasze życie to scena, a nasz dom to nasz teatr – świątynia, strzegąca najważniejszych wartości, które ukryte pod kostiumem, maską lub lalką pragniemy przekazać naszej publiczności.

Za każdy uśmiech, za każde wzruszenie dziękujemy.

Za nasze potknięcia, przejęzyczenia i gafy przepraszamy.

A jeśli wciąż gdzieś są ci, którzy myślą, że to, co  robimy jest naiwne lub fałszywe… Cóż? Niech spróbują zatańczyć tango, by zrozumieć, co czuje twórca zanurzony w akcie tworzenia i w momencie, gdy stojąc na scenie, udając, że gra, otwiera przed widzem bramy do świata swojej intymności.

 

 

Renata Diaków

 

Oddaj swój głos:
(8)
(>0)

Biznes »

3 lutego 2016 Regionalne Property Forum Katowice 11-12 lutego 2016 r. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach   Główne tematy...
28 stycznia 2016 Europejski Kongres Gospodarczy po raz ósmy zagości w Katowicach Główne nurty tematyczne   Katowice, 28 stycznia...