Kalendarz » Polska

    Brak wydarzeń.

We dwoje - razem czy osobno

Autor: Helena Jagła 29 lipca 2013, Sosnowiec

      Nie będę zaczynać od tego, że inaczej myślimy, że się nie możemy porozumieć, bo półkule inaczej reagują, czego innego szukają, a co innego znajdują. Nie będę popierać kobiecego punktu widzenia, bo z nim to różnie bywa. A i faceci mają swoje półkule, ale niekoniecznie o tych myślą.

     Urodziłam się dziewczynką z całym bagażem dziewczyńskich, a potem kobiecych wad i zalet.

Jak chcesz znaleźć zalety – proszę – jest w czym wybierać, a jak wady … też wybór doskonały.

Potrafię gwoździe wbić i zacerować dziurę. Jedno i drugie w młodych pokoleniach wywołuje popłoch. Zarówno płeć piękna, jak i ta brzydka robi to samo. Gapią się na telefon, by dzwonić do tzw. złotej rączki  czy pani od poprawek krawieckich.

Potrafię położyć kafelki na ścianach i upiec kulebiak.

I czym tu się chwalić? Takie było nasze pokolenie, takie były czasy i wymóg byłego ustroju. Dzisiaj młodzi zaczynają zakupy od zmywarki, pralki, telewizora i lodówki z automatem do robienia kostek lodu. Nie zazdroszczę ani nie mam o to żalu. Nasze nieporównywalne do ich.

Różnica 20 – 30 lat a przepaść potworna.

Przykład: dzisiaj dziecko wychowuje się z tabletem w samochodzie, bo inaczej nudzi się, płacze. A bez niego nie da się z dzieciakiem nigdzie jechać. Taki dwulatek zupełnie dobrze sobie radzi z telefonem dotykowym. Potrafi nawet zdjęcia czy gry odnaleźć w komórce – jak to robi … nikt nie wie.

Mieliśmy lepiej. Samochodów jak na lekarstwo, telewizory za ciężkie i do malucha nijak nie wlazł taki rubin. A i dzieciaki cieszyły się (czytaj: bawiły) inaczej. Bawiło to się takie zdobyczną lalką czy piłką. Rower to był luksus. A składak – ja cie, to był szpan. Ganiało to po podwórku aż kurz tworzył chmury nad osiedlem. Nic nie było widać, a dzieciakom nikt krzywdy nie robił. Wieczorową porą wchodził mały kominiarczyk do domu i w łazience dziób darł, że mydło szczypie.

Komu to przeszkadzało?

Ano postępowi, bo wpadł w galop i nie nadążamy za nim. Teraz dzieciaka z domu wygnać na podwórko nie ma jak. Komputer i napiernicza się w te ichniejsze gry.

Młodość gdzieś przemija, gdzieś znika niechciana, zapomniana, niepotrzebna. Już nie ma komu śpiewać – cóż wiemy o miłości mając szesnaście lat, bo teraz 16-latki wiedzą jak dobrze sprzedać swe dziewictwo.

No i cóż dobrego narobił ten postęp?

Ano poszedł po ekologię, po torby i plastiki, segregację śmieci, po tablety, Internet i inne nowinki.

A my gonimy go zasapani marząc o chwili ciszy i spokoju. Dziś, by podziwiać ptasie trele nie trzeba jechać gdzieś do lasu – wystarczy włączyć kompa, odpalić Internet, nieco pogrzebać na stronach i ćwierkają, kwilą, gwiżdżą.

Co z tym romantyzmem, nie mylić z reumatyzmem.

I jak tu znaleźć właściwego chłopa bez tych nocy księżycowych, westchnień, spacerów i bliskości czy ławki parkowej w maju?

Jak się dogadać skoro nie ma czasu, a jak już jest to nam się nie chce. Naczyta się taka jedna z drugą, że dogadać się nie da to i po co się starać i próbować.  Poczyta o tych, co znowu w życiu im nie wyszło, to i po co próbować.

A druga strona? Hmm, też czyta o głupich babach, że to zrozumieć nijak się nie da. Że to grać nie pozwoli, piwa z kolegami też nie da wypić  i tylko chce złotą klatkę mieć, ale w niej nie siedzieć.

A jak już do tego „raju” wpadnie potomek to i zmusi taka do mycia dupci po kupkach, bo to przecież równouprawnienie.

A wystarczy się zatrzymać, zastanowić, zechcieć zrozumieć drugą osobę, zechcieć ją wysłuchać i pozwolić mówić. A wystarczy podejść pogłaskać, przytulić się, a nie wyłącznie domagać swoich praw.

Życie to zabawa i obowiązki, bywa rezygnowanie z własnego komfortu. Czasem mając rację warto dla wspólnego „my” ustąpić. Trudno ustępować gdy wokół słyszymy, a bo ona, a bo on, a gdzie MY???

Wystarczy chcieć kochać i pozwolić się kochać – nie przez miesiąc, rok czy dwa, ale całe życie - w wielu przypadkach to działa. Pewnie któraś strona bardziej cierpliwa, uległa a może potrafi zrozumieć, wybaczyć, zachęcić.

 

 

 

Oddaj swój głos:
(8)
(>1)

Biznes »

3 lutego 2016 Regionalne Property Forum Katowice 11-12 lutego 2016 r. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach   Główne tematy...
28 stycznia 2016 Europejski Kongres Gospodarczy po raz ósmy zagości w Katowicach Główne nurty tematyczne   Katowice, 28 stycznia...