Polska: Opole

TADEUSZ STRUGAŁA

Na pięciolinii

Ukończył studia na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury we wrocławskiej Akademii Muzycznej, a kontynuował je w Weimarze i Wenecji. W latach 1969-80 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Wrocławskiej, jednocześnie piastując funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego WOSPRiTV w Katowicach (1975-76) oraz generalnego dyrektora muzycznego Prezydenckiej Orkiestry Symfonicznej w Ankarze (1976-78). W latach 1979-90 był z-cą dyrektora artystycznego i stałym dyrygentem Filharmonii Narodowej w Warszawie, prowadząc równolegle (1981-86) Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej jako jej dyrektor artystyczny. Następnie zajmował stanowisko dyrektora artystycznego i I dyrygenta Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie (1990-93). Tadeusz Strugała regularnie współpracuje z Praską Orkiestrą Symfoniczną FOK, a w latach 1994-2001 pełnił funkcję stałego gościnnego dyrygenta tej orkiestry.

Z początkiem sezonu artystycznego 2008/2009 Tadeusz Strugała objął stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Krakowskiej.

Lata 60. to początek międzynarodowej kariery i występów w niemal całej Europie, a także w Australii, Stanach Zjednoczonych i Azji, zarówno z czołowymi orkiestrami polskimi, jak też zagranicznymi.

Pod jego batutą występowali wybitni polscy soliści, a także znakomici artyści zagraniczni, m.in. Martha Argerich, Victoria de Los Angeles, Rudolf Buchbinder.

Repertuar Tadeusza Strugały obejmuje dzieła kompozytorów klasycznych, romantycznych i współczesnych, w tym utwory najwybitniejszych polskich kompozytorów - Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego, Romana Palestra, Andrzeja Panufnika, Krzysztofa Pendereckiego, Aleksandra Tansmana. Dyrygent ma na swoim koncie liczne prawykonania i pierwsze wykonania utworów polskiej muzyki współczesnej w kraju i za granicą oraz nagrania radiowe i płytowe.

Artysta jest laureatem wielu nagród, tj.: Orfeusz za najlepsze wykonanie utworu polskiego na Międzynarodowym Festiwalu Warszawska Jesień, nagroda Związku Kompozytorów Polskich (1991) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wykonawstwa polskiej muzyki współczesnej, a za wybitne osiągnięcia na polu dyrygenckim i propagowanie muzyki polskiej za granicą otrzymał nagrody i odznaczenia Ministra Kultury i Sztuki, Ministra Spraw Zagranicznych, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Polonia Restituta (2001). W 1998 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Wieloletnia działalność artysty na rzecz propagowania muzyki polskiej w Czeskiej Republice uhonorowana została w 2002 roku Dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych.

Poza działalnością koncertową, Tadeusz Strugała zajmuje się także pracą pedagogiczną - przez ponad 20 lat był wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu, prowadził klasy mistrzowskie w Hongkongu i Tokio, a także zasiada w jury międzynarodowych konkursów dyrygenckich.

Nazwisko artysty związane jest również z czołowymi polskimi festiwalami, które za jego dyrekcji osiągnęły artystyczny i organizacyjny rozkwit zyskując międzynarodową renomę - Festiwal Chopinowski w Dusznikach (1975-1985) oraz Festiwal Oratoryjno-Kantatowy Wratislavia Cantans (1968-1997). Przez szereg lat Tadeusz Strugała prowadził również Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu.

 

Źródło: www.strugala.com

www.filharmonia.opole.pl