Polska: Szczecin

Orkiestra Kameralna Concertino

Na pięciolinii

Orkiestra Kameralna Concertino powstała jesienią 2011 roku z inicjatywy dyrygenta Marka Siwki. Zespół tworzą młodzi muzycy związani ze szczecińskim środowiskiem artystycznym. Pomimo krótkiego stażu, zespół ma na swoim koncie wiele koncertów z muzyką takich mistrzów jak: Mozart, Haydn, Saint-Saëns, Fauré, Górecki i innych. Muzycy współpracują z solistami Opery Wrocławskiej, Teatru Muzycznego w Lublinie, Warszawskiej Opery Kameralnej oraz z artystami Szczecińskiej Opery na Zamku. W 2012 r. orkiestra wystąpiła na scenie Międzynarodowego Festiwalu Music Baltic w Międzyzdrojach, a w kwietniu 2013 r. dokonała europejskiego prawykonania kompozycji amerykańskiego kompozytora Michaela Kimbera, z kolei w październiku - jako pierwsza na świecie - nagrała płytę z jego kompozycjami. Partie solowe na altówce wykonał dr hab. Marcin Murawski z Akademii Muzycznej w Poznaniu.

 

Marcin Murawski - altowiolista, pedagog, laureat konkursów solowych i kameralnych. Studiował w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu na indywidualnym toku studiów w klasie altówki prof. Andrzeja Murawskiego. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1998 r., a od roku 1997 jest zatrudniony w poznańskiej uczelni prowadząc klasę altówki - obecnie na stanowisku adiunkta. Koncertował solowo (m.in. z Orkiestrą Kameralną PR „Amadeus", Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej), kameralnie (wraz z Agutti Quartet, Classic Ensemble of Poznań, Tutti E Solo) oraz z orkiestrami (m.in. Hannover Kammerorchester, Sinfonietta Polonia).

Ma za sobą również występy we Francji, Holandii, Włoszech, Belgii, Danii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Ukrainie, Litwie, Norwegii, Islandii, Słowacji, w Czechach oraz w USA (m.in. w Carnegie Hall). Dokształcał się m.in. u prof. prof. Konrada Haesslera (Hannover, Niemcy) i Johna Krakenbergera (Madryt, Hiszpania).

W roku akademickim 2003/4 został stypendystą Rządu Duńskiego na podyplomowych studiach w Królewskim Jutlandzkim Konserwatorium Muzycznym w Aarhus (Dania) u prof. Clausa Myrupa. W lutym 2004 r. otrzymał stopień doktora sztuk muzycznych w katowickiej Akademii Muzycznej, w maju 2012 otrzymał stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w poznańskiej Akademii Muzycznej. Wykładowca kursów mistrzowskich dla altowiolistów i z zakresu muzyki kameralnej w Akademiach Muzycznych w Bergen (Norwegia) i Reykjaviku (Islandia), juror konkursów krajowych, wychowawca wielu absolwentów - laureatów nagród i wyróżnień.

W swoim dorobku fonograficznym ma liczne płyty z zakresu muzyki solowej i kameralnej. W roku 2008 wydał CD z kameralnymi kompozycjami Romana Palestra i Pawła Kleckiego dla wydawnictwa Acte Préalable. W 2009 r. nagrał płytę dla Acte Préalable z siostrą flecistką Ewą Murawską z 6 duetami na flet i altówkę Françoisa Devienne'a. W grudniu 2009 r. w wydawnictwie Acte Préalable ukazała się kolejna płyta z utworami Johanna Nepomuka Hummla na altówkę z fortepianem i orkiestrą, nagrana z pianistką Urszulą Szyryńską oraz Hummel Project Orchestra.

W 2013 r. ukazały się dwie płyty z kompozycjami amerykańskiego twórcy Michaela Kimbera, będące w założeniu cyklem dokumentującym wszystkie jego dzieła.

W 1999 r. ukończył Podyplomowe Studium Dziennikarskie przy Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W 2002 r. otrzymał certyfikat FCE Uniwersytetu w Cambridge, Anglia. W latach dziewięćdziesiątych XX w. oraz latach 2005-2006 współpracował z Telewizją Polską m.in. przy realizacji koncertów dla TV Polonia. Od 2003 r. jest członkiem International Viola Society i Niemieckiego Związku Altowiolistów (Deutsche Viola-Gesellschaft), a od 2008 jest pierwszym polskim członkiem Hummel Gesellschaft Weimar. W latach 2006-2013 prowadził z sukcesami klasę altówki w Akademii Sztuki w Szczecinie. Więcej o artyście: www.marcinmurawski.eu

 

Marek Siwka - absolwent Wydział Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej szczecińskiej filii Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Studiował w klasach prof. Dariusza Dyczewskiego oraz prof. Czesława Grabowskiego. Dwukrotny laureat nagrody Prezydenta Miasta Szczecina. W 2010 r. otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za najlepszą pracę dyplomową w uczelni artystycznej (poprowadzenie Requiem W. A. Mozarta). W tym samym roku podjął pracę na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest absolwentem Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego w Bydgoszczy (dyplom z wyróżnieniem), a także Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Jerzego Salwarowskiego. 0d 2012 r. związany z Państwową Szkołą Muzyczną I st. w Szczecinie. Założyciel i dyrygent Orkiestry Kameralnej Concertino.

 

Michael Kimber - rozpoczął edukację muzyczną na skrzypcach, a w młodości komponował utwory kameralne i orkiestrowe. W wieku 20 lat przestał tworzyć i poświęcił się całkowicie altówce, studiując u Francisa Bundra w University of Michigan (USA) oraz w Interlochen, a potem u Raphaela Hillyera, altowiolisty - założyciela Juilliard String Quartet. Po uzyskaniu stopnia doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie altówka rozpoczął profesjonalną karierę z Alexandria Quartet, amerykańskim zespołem rezydującym przy Queensland Conservatorium of Music w Australii, a następnie przez rok związał się z Kronos Quartet. Podczas dwudziestu pięciu lat pracy na stanowisku profesora altówki, najpierw w University of Kansas, a potem w University of Southern Mississippi, regularnie występował z recitalami solowymi i zespołowymi w Ameryce Północnej i w Europie. W 1985 r. na nowo zaczął komponować. Od tego czasu jego muzyka, w głównej mierze pisana na altówkę, zyskała światową popularność i rozgłos.

W 2010 r. Amerykański Związek Altowiolistów w uznaniu jego zasług w tworzeniu muzyki na altówkę przyznał mu nagrodę honorową. Kimber mieszka w Iowa City (Iowa, USA) wraz z żoną - muzykologiem Marian Wilson Kimber i ich synem. Więcej o kompozytorze na stronie http://m_kimber.tripod.com

1 grudnia (niedziela), godz. 16:00

wstęp wolny

(bezpłatne wejściówki w CIKiT w dniu koncertu)

ORKIESTRA KAMERALNA CONCERTINO

Marcin Murawski – altówka

Marek Siwka – dyrygent

Paulinma Dubojska – prowadzenie

 

W programie koncertu znajdą się kompozycje Michaela Kimbera:

- Trzy Armeńskie Impresje

- Kaprys nr 8

- Szmaragdowa Wyspa - wyk. Marcin Murawski

- Tańce Rustykalne: 1. Loki 2. Mr. Slinky 3. Eino - wyk. Orkiestra Kameralna Concertino

- Concertino, Fantasia Hispana - wyk. Orkiestra Kameralna Concertino i Marcin Murawski

 

Koncert promuje płytę Orkiestry Kameralnej Concertino z kompozycjami M. Kimbera, która ukaże się w grudniu br.