Polska: ŚLĄSKIE

Jan Dziaczkowski

Paleta wrażeń

Jan Dziaczkowski. Pozdrowienia z wakacji

Otwarcie wystawy: 04 września 2015, Czytelnia Sztuki, godz. 18.00

 Pierwsze prace z cyklu Pozdrowienia z wakacji Jan Dziaczkowski zaczął tworzyć w wieku lat 18 po powrocie z wyjazdu do Normandii, gdzie trafił do Domu Jacquesa Préverta - muzeum francuskiego poety, scenarzysty i autora surrealistycznych kolaży. Wówczas rozpoczęła się trwająca całe życie przygoda młodego artysty z kolażem, techniką w której z czasem zyskał miano niekwestionowanego mistrza. Swoje najważniejsze prace tworzył w sposób tradycyjny, przy pomocy papieru, skalpela i kleju, jednocześnie realizując liczne prace dla magazynów ilustrowanych, gdzie zamieszczane były jego cyfrowe montaże. Dziaczkowski przyczynił się do odrodzenia popularności kolażu wśród młodego pokolenia artystów w Polsce, a wśród międzynarodowego grona krytyków i historyków sztuki porównywany jest do takich klasyków tej techniki jak Hanna Hoch, Linda Sterling czy John Stezaker.

 

3A Jan Dziaczkowski, Chłopcy z Malagi pozują..., 2003- 2007, kolaż

Jan Dziaczkowski

Pozdrowienia z wakacji

04 / 09 – 04 / 10 / 2015

kurator: Karol Hordziej

W piątek 4 września 2015 o godzinie 16.00 zapraszamy do Czytelni Sztuki na spotkanie z Karolem Hordziejem, kuratorem wystawy Jan Dziaczkowski. Pozdrowienia z wakacji i  oprowadzanie po wystawie.

Uwaga! Prace Jana Dziaczkowskiego objęte są prawami autorskimi -  w przypadku publikacji  materiałów ilustracyjnych jego autorstwa należy je opatrzyć notą copyright „Jan Dziaczkowski © Aleksandra Dziaczkowska, Monika Klonowska, Julian Klonowski”.

 

organizator: Muzeum w Gliwicach

partner wystawy: Fundacja Sztuk Wizualnych

czytelnia sztuki | dolnych wałów 8a

szef: Grzegorz Krawczyk

www.czytelniasztuki.pl

 Wstęp na wernisaż wolny, ilość miejsc ograniczona