Polska: Lesko

Adam Snarski

serce dla wielu

PRACOWITOŚCIĄ I SERCEM DLA POLONII

W dzisiejszej galerii osobowości chcielibyśmy zainteresować czytelników sylwetką Adama Snarskiego. Pochodzi z miasteczka Lesko na Podkarpaciu. Ogromnie kreatywny i nietuzinkowy młody człowiek, który od ośmiu lat mieszka i pracuje w Brukseli pełniąc kilka bardzo ważnych dla Polonii funkcji. Najważniejsze z nich to Pełnomocnik EWSPA w Warszawie oddział w Brukseli, Kierownik Domu Polskiego przy tejże uczelni, jak też założyciel i redaktor naczelny portalu internetowego dla Polonii ipsa24.

Z wykształcenia i zawodu prawnik i administratywista, który prawo samorządowe, administracyjne i prawo pracy ma dosłownie w jednym paluszku, a swą wiedzą i doświadczeniem dzieli się z każdą, będącą w potrzebie osobą, który spragniony dalszej wiedzy otworzył przewód doktorski na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie.

Adam Snarski to przykład człowieka, dla którego praca i oddanie drugiemu człowiekowi jest po prostu pasją. Ogromnie wrażliwy na krzywdę drugiego człowieka pomaga nawet wtedy, gdy sam potrzebowałby pomocy.

Prowadząc Dom Polski jak i koordynując EWSPA praktycznie prawie 24 godziny na dobę przebywa wśród Polonii. Będąc jednocześnie bystrym obserwatorem życia społecznego bardzo szybko zorientował się i zauważył jak wielu jest takich osób, które przyjeżdżając tu „zawiesiły” swój dyplom na haku, pracują całkowicie w innych przestrzeniach, ale w zaciszu i wolnych chwilach „coś” kreują i tworzą i chcą pokazywać swoje pasje, próbując przebić się w tym całkowicie obcym na początek świecie.  

Postanowił przyciągnąć ich, pokazać że nawet mimo przeciwności losu-można i trzeba realizować siebie i pasje. Postawił więc na stworzenie zespołu ludzi, chcących dzielić się  swoją twórczością, pomysłami z Polonią. W dość krótkim czasie cel ten udało mu się osiągnąć. Dom Polski przy EWSPA czy IPSA24 to dzisiaj miejsca z ogromnym potencjałem kulturalnym, naukowym, biznesowym etc. Placówka ta swym działaniem dociera   do różnych grup społecznych, w różnym wieku od przedszkolaków, przez młodzież, dorosłych po sędziwą już polonię. Projekty, akcje i działania toczą się praktycznie na co dzień a ich relacje i zapowiedzi obserwować można systematycznie na stronach www.dompolski.be czy www.ipsa24.eu . A wszystko to zasługa ogromnie pracowitego i podchodzącego z wielkim sercem do Polonii Adama Snarskiego.

W obecnym, 2015 roku, właśnie za swe osiągnięcia na rzecz działalności społecznej jak i kulturalno- naukowej nominowany został w dwóch kategoriach w konkursie na Człowiek Roku w Belgii. Gratulujemy i trzymamy kciuki za zwycięstwo.

 

adamsnarskibruksela@gmail.com