Polska: Stalowa Wola

Marek Burdzy

Paleta wrażeń

Marek Burdzy urodził się w Stalowej Woli, w 1958 r. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. Podkreśla ogromną rolę, jaką odegrała ta szkoła w jego życiu, wpływając poprzez postaci wybitnych nauczycieli na ukształtowanie i rozwój osobowości. Ukończył studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Uprawia malarstwo, rysunek i rzeźbę. Od wielu lat związany zawodowo z Biurem Wystaw Artystycznych w Krośnie. Podkreśla wagę wcześniejszych doświadczeń zawodowych, które wywarły duży wpływ na postrzeganie świata i kontakt z ludźmi. Zanim został organizatorem i kuratorem wystaw, pracował jako terapeuta w szpitalu psychiatrycznym, jako reżyser teatru młodzieżowego oraz w przemyśle drzewnym. Doświadczenia, które stanęły u początku jego drogi zawodowej, przyczyniły się z całą pewnością do umocnienia i wydobycia tego naturalnego daru bezpośredniego obcowania z ludźmi i światem – tak silnie widocznego w malarstwie artysty.

Malarstwo Marka Burdzego – jasna strona mocy

Doniosły, radosny śmiech słyszalny już z daleka. Rozłożone na powitanie ramiona i twarz rozpromieniona uśmiechem. Lekko obniżony głos i gest niemalże pokłonu na powitanie gościa czy każdej znajomej osoby. Jak magnes przyciąga ludzi szczególną energią. Czasami biegnie przez krośnieński rynek i wtedy czuje się, że to postać nieodłącznie związana z miastem – jedna z tych, która nadaje miejscu niepowtarzalny koloryt. Latem rozwiana koszula, chłodniejszą porą rozpięty płaszcz. Zawsze uprzejmy wobec ludzi, szczególnie szarmancki wobec pań, uważny słuchacz i empatyczny rozmówca. Jest wszędzie tam, gdzie gości się w Krośnie sztukę i artystów – a tym przyjezdnym, jak anioł stróż, oddaje bez reszty swój czas. Dusza niezliczonych wernisaży, podczas których potrafi w sposób niezwykle trafny opowiadać zebranym o artyście i jego pracach.

Jego pasją jest malarstwo. Tego nie widać na pierwszy rzut oka, bo maluje bardzo rzadko. Tworzy obrazy pełne ekspresji osiągniętej przez charakterystyczne zestawienia wyrazistych barw. W jego pracach istotna jest odważna kolorystyka. Ubiera w nią ludzkie emocje. Daje wyraz swojemu zachwyceniu światem. Przestrzeń kreuje światłem – efekt ten uwidacznia się w pracach, których tematem jest odczuwanie krajobrazu. Jego styl malowania jest bardzo bezpośredni, czasami wręcz prosty i oczywisty, lecz to pułapka dla interpretacji. Należy zatrzymać się w owej strefie kolorów, by odczuć ich moc. Obrazy emanują ciepłem. Budzą energię i pozytywny nastrój u odbiorcy – nawet jeżeli sporadycznie użyte w nich zostały odcienie czerni. Nie mogą być zresztą inne, bo taki właśnie jest ich autor – obdarzony umiejętnością dostrzegania w człowieku i w świecie jasnej strony życia, chciałoby się rzec – jasnej strony mocy.

Od 26 listopada do 24 grudnia 2015 r. w Piwnicy PodCieniami Muzeum Rzemiosła w Krośnie można będzie obejrzeć wystawę obrazów Marka Burdzego zatytułowaną: „Serce moje wezbrało goryczą”. Jest to cykl 17 prac na płótnie malowanych techniką akrylu. Obrazy powstały między sierpniem a wrześniem 2015 r. Serdecznie zapraszamy!

 

Iwona Jurczyk (MRzK)

 

wernisaż: 26. 11. 2015, godz. 18.00 – wstęp wolny

wystawa czynna: 27. 11 – 24. 12. 2015

miejsce: Piwnica PodCieniami – Rynek 5