Polska: Łódź

Elżbieta Kędzia

Paleta wrażeń

Elżbieta Kędzia urodziła się w 1952 r. W latach 1971–1976 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego) w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Gobelinu i Dywanu prof. Antoniego Starczewskiego. W latach 1976–2014 pracowała w macierzystej uczelni na Wydziale Tkaniny i Ubioru w Łodzi. Obecnie prowadzi zajęcia z podstaw kompozycji, architektonicznego projektowania tekstyliów i tekstyliów w organizacji przestrzeni użytkowej w Instytucie Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Artystka od 1994 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa” a od 2002 roku – Stowarzyszenia Artystów „Młyn” w Zgierzu. W latach 80–tych uczestniczyła w wystawach łódzkiej Grupy Twórczej Artystów Plastyków T – 80. Była organizatorem Międzynarodowego Sympozjum Tkaniny w Arturówku i Łodzi (1989 – 2001), które od 1992 roku było imprezą towarzyszącą Międzynarodowemu Triennale Tkaniny.

Elżbieta Kędzia zajmuje się tkaniną artystycznej, zarówno dużego, jak i małego formatu (gobeliny, żakardy, miniatury). Zorganizowała kilkanaście wystaw indywidualnych i brała udział w ponad 150 krajowych i międzynarodowych wystawach zbiorowych oraz prezentacjach polskiej tkaniny unikatowej za granicą w: Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Francji, Holandii, Meksyku, Niemczech, Norwegii, Szwecji, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i Rosyjskiej Republice ZSRR. Prace Artystki znajdują się w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

 

 

Tkanina. Elżbieta Kędzia. Wystawa retrospektywna z okazji 40-lecia pracy artystycznej

 

Wernisaż wystawy: 3 grudnia o godz. 16.30.

Wystawa towarzysząca "15. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny, Łódź 2016”.

 

3 grudnia o godz. 16.30. w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Tkanina. Elżbieta Kędzia. Wystawa retrospektywna z okazji 40-lecia pracy artystycznej”.

Na retrospektywnej wystawie zobaczymy około 70 tkanin autorstwa Elżbiety Kędzi, wykonanych w okresie 40 lat. Są to przede wszystkim gobeliny, żakardy i miniatury. Obok nich pokazane zostaną również projekty niektórych tkanin.

Wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi będzie czynna do 10.01.2016.