Egminy.eu » LUBELSKIE » puławski » Kurów

Kalendarz » Kurów

    Brak wydarzeń.

Eco-Biznes » Kurów

Smutne wydarzenia powinny wyglądać dostojnie, by wspomnienia nie przytłaczały.
Coś dla Mamy, Taty i dla najmniejszych członków Rodziny
Przyjemności, przyjemności
Kurów

Kurów - gmina wiejska

LUBELSKA 35
24-170 KURÓW
kurow@lubelskie.pl
http://www.kurow.eu/
 
Starostwo Puławy
ALEJA KRÓLEWSKA 19
24-100 PUŁAWY
http://www.pulawy.powiat.pl
starostwo@pulawy.powiat.pl

            Miasto założone przez Klemensa Kurowskiego h. Szreniawa na przełomie XIV i XV wieku. Kasztelan lubelski Piotr Kurowski ponownie lokował na prawie magdeburskim 6. I. 1442 r. W dziesięć lat później (1452) ustanowił prepozyturę, w rezultacie czego w miejscowej parafii było sześciu kapłanów. Po śmierci P. Kurowskiego, miasto jak i dobra ziemskie, przeszły w ręce Zbąskich. W 1553 r. Stanisław Zbąski przeszedł na kalwinizm, a miejscowy kościół został przekształcony na zbór. Nagrobek jego znajduje się w świątyni, a wykonany został z czarnego marmuru w pracowni Santi Gucci z Florencji, która znajdowała się przy zamku w Janowcu n/Wisłą. W czasie „potopu szwedzkiego” przez miejscowość wycofywały się wojska hetmana S. Czarnieckiego po bitwie stoczonej ze Szwedami pod Gołębiem. Świątynia ponownie została konsekrowana w 1690 r. przez abp S. Szembeka. Dokonano tego staraniem Anny Stanisławskiej Zbąskiej, żony Bogusława Jana Zbąskiego, chorążego lubelskiego, który zmarł z ran odniesionych pod Wiedniem w 1683 r.

Po Zbąskich właścicielami Kurowa oraz dóbr ziemskich były rody: Szczuków, Potockich, Kuczyńskich, Zbyszewskich, Iżyckich, Baczyńskich i Orsettich. W trakcie trzeciej wojny północnej przez Kurów w 1702 r. przeszły wojska szwedzkie dowodzone przez Karola XII. W drugiej połowie XVIII wieku w pobliżu Kurowa Stanisław Kostka Potocki założył park zwany „Olesin”. Była to rezydencja Ignacego Potockiego pisarza Wielkiego Księstwa Litewskiego, autora projektu Konstytucji 3 Maja. W latach 1775-1798 proboszczem był ks. Grzegorz Piramowicz, działacz Komisji Edukacji Narodowej, sekretarz Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych. Podczas powstania listopadowego, w dniu 3 III 1831 r. polski korpus dowodzony przez gen. J. Dwernickiego stoczył bitwę z podjazdem rosyjskim. W powstaniu styczniowym, w dniach 22-24 I. 1863 r. organizował partię powstańczą Leon Frankowski, naczelnik wojenny województwa lubelskiego. Zatrzymano pocztylion i zarekwirowano 40 000 rbs., które przeznaczono na potrzeby powstańców. W latach 1905-1907 liczne manifestacje organizowane były przez Polska Partię Socjalistyczną oraz Socjaldemokrację Królestwa Polskiego i Litwy. W początkowym okresie działań I wojny światowej w Kurowie stacjonował sztab 4 armii rosyjskiej. W dniach 1-3 VIII 1915 r. toczyły się na terenie miejscowości walki między Niemcami i Rosjanami. Przy ul. Lubelskiej znajduje się cmentarz wojenny, na którym pochowano 222 Niemców w 129 mogiłach oraz kilku Rosjan. W okresie dwudziestolecia międzywojennego w Kurowie działała Spółdzielnia Handlowa „Snop”, Spółdzielnia Mleczarska i dość prężnie funkcjonowało rzemiosło kuśnierskie, szewskie i bednarskie. W 1923 r. przez miejscowość przejeżdżał prezydent S. Wojciechowski, zaś w 1938 r. mieszkańcy witali marszałka E. Rydza-Śmigłego. Po agresji Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 r., w dniach 4-12 IX we dworze właścicieli ziemskich stacjonował sztab Warszawskiej Brygady Pancerno-Motorowej, dowodzonej przez płk dypl. S. Roweckiego. 8 IX miejscowość została zbombardowana przez lotnictwo niemieckie, spłonęło centrum Kurowa. W czasie okupacji (1939-1944) działało zbrojne podziemie (Armia Krajowa i Bataliony Chłopskie) organizując akcje przeciwko Niemcom. W dniu 6 III 1944 r. hitlerowcy dokonali publicznej egzekucji. Dziesięciu zostało powieszonych w centrum Kurowa, pozostałych rozstrzelano w burtach przy ul. Puławskiej. W momencie zatrzymania się frontu na Wiśle na przełomie 1944 i 1945 r. pałac w Olesinie był tymczasową siedzibą Powiatowej Rady Narodowej. Po II wojnie światowej wybudowano zakłady futrzarskie, zakład Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej i Spółdzielni Pracy Kuśnierzy. Działalność produkcyjną prowadziła Przetwórnia Owocowo-Warzywna „Ogrodnik” i Spółdzielnia Szewców. Po transformacji ustrojowej w 1989 r. wszystkie zakłady upadły, a dawne Lubelskie Zakłady Futrzarskie, jako spółka akcyjna, w zasadzie zaprzestały produkcji.

Newsy » Kurów

24 lipca 2013 Z  KRONIKI  KUROWSKIEGO  TOWARZYSTWA  REGIONALNEGO. Było to 27 lutego 1984 roku. Grupa siedemnastu zapaleńców...
12 czerwca 2013 12 czerwca o godzinie 10.00 w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się finał II konkursu krasomówczego "Babciu, dziadku, opowiedz mi...
25 marca 2013 Rozmowa Marzeny Romańczuk z zamieszkałym w Puławach znanym ormiańskim malarzem, grafikiem, grawerem, animatorem - Tigranem Haszmanianem....
26 maja 2015 Twarzą Festynu Pasje Ludzi VI Edycji (14 czerwca 2015 roku) będzie Wnuk Arkadego Fidlela - Arkady Fidler również podróżnik....
7 stycznia 2015 Jakiś czas temu w Teleexpresie poinformowano świat, że spłonęła wiejska biblioteka w gminie Firlej. Tak się złozyło, że wkrótce potem...
10 listopada 2014 TRUDNE WYBORY Już dwa miesiące wiszą na słupach, deszcz im nie wadzi, wiatr ani upał, wzrokiem mnie śledzą, kiedy przechodzę, bezgłośnie...

Konkursy » Kurów

(832)
- 25 listopada 2014

Polska województwo lubelskie powiat puławski Kurów Pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Kurowie  ...
(3007)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo lubelskie/ Nałęczów 7 lat Szkoła Podstawowa w Nałęczowie nauczyciel: Zofia Grzywacz-...
(5415)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo lubelskie/ Nałęczów 8 lat Szkoła Podstawowa w Nałęczowie nauczyciel: Zofia Grzywacz-...Nasze wybory » Kurów

Galeria » Kurów

,,Walentynkowe" VI Gra...

Runda 1 - zimowa.

Walentynkowa sesja zimowa w szachach odbyła się 14 lutego 2016 roku w Terespol. Partie były zróżnicowane, zacięte i stojące na wysokim poziome ze względu na duże zróżnicowanie zawodników z różnych miejscowości.

W turnieju wzięło udział aż 32 zawodników z Terespola, powiatu bialskiego i okolic.

Wyniki pierwszej rundy przedstawiają się następująco:

W kategorii Open czyli powyżej 18 lat zwyciężył Witold Pytka 7pkt., który w pokonanym polu zostawił: (2)Sławomira Leszka 5.0 pkt. (3)Marcina Dudka 5.0 pkt oraz Janusza Sałtrukiewicza i Marka Ferensa 4.5 pkt. Wszyscy z Terespola.

W kategorii do lat 18:

1. Mateusz Prokopiuk 5.5 pkt. Terespol

2. Grzegorz Olichwirowicz 5.0 pkt. Biała Podl.

3.Jakub Niczyporuk 5.0 pkt Konstantynów.

Kategoria do 12 lat:

1. Filip Sienkiewicz 4.0 pkt Konstantynów

2. Piotr Pytka 3.0 pkt. Terespol

3. Robert Tymoszuk 3.0 pkt. Międzyrzec Podl.

Kategoria dziewczęta:

1. Oliwia Korszeń 3.0 pkt. Grabanów

2. Aleksandra Kuźmicz 3.0 pkt. Biała Podl.

3. Anita Bazyluk 3.0 pkt z Puknianki.

 

Najmłodszymi uczestnikami zawodów byli Franciszek Korszeń 7 lat i Karolina Tymoszuk 8 lat. Natomiast najstarszymi seniorami byli Leon Kupryś i Janusz Sałtrukiewicz z Terespola.

Warto dodać, że turniej nie mógłby się odbyć, gdyby nie wsparcie Urzędu Miasta Terespol, szczególne podziękowanie dla Burmistrza Jacka Danieluka i p. Waldemara Bujalskiego oraz terespolskiemu MOK i tu dobrym duchem szachowym jest Łukasz ,,Pogo" Pogorzelski.

Wszystkich szachistów zapraszamy na następną sesję wiosenną, która odbędzie się w połowie kwietnia tego roku.

Tekst i foto: Marek Ferens

5
XI Przegląd Zespołów Tanecz...

Jedenasty z kolei Przegląd Zespołów Tanecznych odbył się w hali sportowej w MOK w niedzielę 28 czerwca. Przed rozpoczęciem turnieju, tak jak w ostatnich latach, odbyły się warsztaty taneczne, które prowadzili cenieni w kraju instruktorzy: Karol ,,POLSSKY” Polak (hip hop, freestyle) oraz Paulina Jurkowska (taniec współczesny, balet).

Na Przegląd stawiły się: SEZAMKI oraz CRAZY GIRLS - MOK Międzyrzec Podlaski, DANCE ACADEMY STUDIO - KK ,,Piast” w Białej Podlaskiej, BALLO - MDK Chełm, KONTRA – Szkoła Tańca Biała Podlaska, AKADEMIA ART FACTORY - ŁDK Łosice oraz duma Terespola - FLESZ DANCE COMPANY.

Zatańczyło łącznie ponad 330 uczestników, gł.dziewcząt. W tym roku podzielono zespoły na następujące 4 kategorie wiekowe: 5-8 lat, 9-12 lat, 13-16 lat i powyżej 16 lat oraz na kategorie według stylu tańca, czyli: breakdance, show dance i hip hop. Zwycięzcy w wymienionych kategoriach otrzymali nagrody pieniężne, puchary i dyplomy.

Najważniejszą nagrodę, czyli Grand Prix XI Powiatowego Przeglądu Zespołów Tanecznych, który od kilku lat ma charakter ponad powiatowy, zdobył zespół BALLO z Chełma za układ - ,,Z głębi oceanu”.

 

WYNIKI:

  • Kategoria 5-8 lat: Kontra I, za układ - ,,Na pirackim statku”, Ballo Junior, za układ - ,,Jak w Ulu”, Sezamki, za układ - ,,Przedszkolaki”.

 

  • Kategoria 9-12 lat: Flesz Mini, za układ - ,,Sneaker's night”, Ballo II, za układ - ,,Przerwa międzylekcyjna”, Flesz Mini, za układ - ,,Let's groove”.

  • Kategoria 13-16 lat: Ballo, za układ - ,,Shout”, Dance Academy Studio Juniors, za układ - ,,Wojna”, Kontratak, za układ disco-dance.

  • Kategoria powyżej 16 lat: Dance Academy Studio Seniorzy, za układ - ,,Game”, Kontrakcja, za układ - ,,Another Love”, Flesz Dance Company, za układ ,,Hands up”.

Jury złożone z Joanny Pastuszewskiej (Klub Tańca Nowoczesnego i Towarzyskiego SHOW DANCE w Radzyniu Podlaskim) i Karola POLSSKY'EGO” Polaka (New Boogie Down School – Południe w Lublinie) przyznało nagrody także w kategoriach stylu tanecznego.

  • Kategoria BREAKDANCE: 1 miejsce – Crazy Girls, za układ -„Summer in the city”.

  • Kategoria SHOW DANCE:1 miejsce – Dance Academy Studio Mini, za układ - ,,Darkness”.

  • Kategoria HIP HOP:1 miejsce – Dance Academy Studio Seniorzy, za układ - ,,High level”.

 

GRATULUJEMY wszystkim zwycięzcom i zapraszamy za rok na kolejną edycję Przeglądu Zespołów Tanecznych !!!

5
Pisanki, zajączki ...

Przedstawiamy kolekcję ozdób światecznych wykonanych na warsztatach w MOK Terespol

5
Bieg Przyjaźni Terespol - B...
X edycja Międzynarodowego Biegu Przyjaźni Terespol - Brześć, który odbędzie się 13 czerwca 2015 roku.
Link - http://www.mokterespol.com/index.php/666-x-miedzynarodowy-bieg-przyjazni-terespol-brzesc-13-06-2015-przyjmujemy-zapisy
MOK Terespol
5
"INSPIRACJE"

Wernisaż wystawy rysunku i malarstwa grupy "Alternatywa" pt. "INSPIRACJE" miał miejsce 19.01.2015r w sali wystawowej Chełmskiego Domu Kultury. W uroczystym otwarciu uczestniczyła bardzo liczna grupa widzów-chełmskie środowisko twórcze, przyjaciele i członkowie rodzin. Wernisaż zaszczycił swoją obecnością radny miasta Chełm, pan Dariusz Grabczuk.
  Całość wzbogaciła część artystyczna, z udziałem grupy „Alternatywa”. Przy akompaniamencie pianina (Bogdan Depta) i akordeonu (Jan Czerniakiewicz) wszyscy zwiedzający dali ponieść się atmosferze balu i włączyli do wspólnego śpiewu specjalnie na tą okoliczność napisanej parafrazy znanej piosenki (parafraza autorstwa Doroty Czerniakiewicz)
Prace to poszukiwawcze zmagania ze sztuką uczestników zajęć Pracowni Twórczej pracujących od 2003r. pod kierunkiem Anny Szumera. Uczestnicy wystawy umiejętnie pokazali,  że w każdym z nas drzemie dusza artysty, wystarczy ją odkryć,

a może tylko rozwinąć.
Wystawa składa się z prac olejnych, pasteli, rysunku sepią i ołówkiem wykonanych przez 12 twórców, którzy nie tylko rozwijają umiejętności plastyczne, ale spełniają swoje marzenia oraz spędzają czas w twórczej atmosferze pracowni. Wystawa potrwa jeszcze miesiąc. Zapraszamy do zwiedzania!

5
„Historie pereborami tkane”

W dniach 01-05.10.2014 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Terespolu odbyły się warsztaty tkackie „Historie pereborami tkane”. Warsztaty zostały zainicjowane przez Regionalne Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Ziemi Podlaskiej „Podlasie”. Odbyło się to w ramach projektu „Realizujemy terespolskie inicjatywy”.

            Na początek pytanie: czym właściwie są perebory? Wiele osób mogłoby mieć trudności z odpowiedzią. Dawno już zapomniane, odeszły do lamusa. A przecież jest to bardzo piękny ornament tkacki. Do tego silnie związany z kultura naszych ziem. Ich obecność odnotowano na północno-wschodnich ziemiach Polski, w szczególności w województwie podlaskim i północno-wschodniej części województwa lubelskiego. Poza Polską obecne są na Białorusi i Ukrainie. Ornamenty w kolorach czerwonym, czarnym i granatowym tkane są jednocześnie z białym płótnem, co nadaje gotowemu pereborowi wypukłości. Początkowo używano tylko tych trzech kolorów, z czasem jednak perebory wykonywano z kolorów kontrastujących albo tez w ogóle tworzono jednobarwne. Wzory zdobiące materiał przeważnie mają geometryczne kształty, jednak w powiecie włodawskim spotykane są także kwieciste wzory. Perebory wykorzystywane były jako ozdoby koszul, spódnic, obrusów czy także ręczników.

Warto popatrzeć co się działo w trakcie takich warsztatów zorganizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury Terespol.

Łukasz Pogorzelski dba o to, by każdy znalazł coś dla siebie.

i udaje mu się to - gratulujemy wspaniałej pracy.

5

Literatura » Kurów

(8)
> ()
W owym czasie, w pięknej Ziemi Lubelskiej, szlaku do grodu Lublinem zwanym, nad szemrzącą rzeką, pośród zieloności lasu,...
(3)
> ()
(9)
> ()
       ...
(10)
> ()
(12)
> ()
   Przed 1939 rokiem w naszej wsi  były radia lampowe, ale na to mogli pozwolić sobie tylko nauczyciele. W moim domu było...