Kalendarz »

    Brak wydarzeń.

Konkurs Pocztówka Moje Wakacje czyli dylemat stokrotki

4 grudnia 2013,

     Wczoraj w godzinach wieczorowych zakończyła się możliwość dodawania łapek pod wybranymi pracami artystycznymi dzieci i młodzieży biorących udział w I Edycji Międzynarodowego Konkursu plastycznego pt. Pocztówka „Moje wakacje”.  Prace nadal są na portalu, można nawet dodawać łapki, ale nie są już honorowane. Prace są śliczne. Wysiłek młodych Uczestników  włożony w ich wykonanie wielki. Zaangażowanie ogromne.

    Maile otrzymywane od osób postronnych świadczą o tym, że tego typu konkurs jest potrzebny. Dla dorosłych świat widziany oczami młodego pokolenia bezcenną wiedzą i doświadczeniem.

    6 grudnia 2013r na portalu zostaną podane nazwiska Laureatów konkursu wybranych przez profesjonalne Jury, a także przez Internautów/Egminowiczów.

    Do konkursu nadesłano 604 prace wykonane przez 559 młodych artystów.  Jury wszystkie prace przyjęło, mimo, że niektóre napłynęły długo po ustalonym terminie. Decyzja wynikała z Regulaminu konkursu mówiącego o tym, że liczy się data stempla pocztowego, co jest równoznaczne z datą wysłania e-maila.   Zdarzyło się, że z powodów technicznych e-maile nie dotarły na czas i były powtórnie wysyłane przez Nadawcę.  Zostały uznane. Wiele prac lecących do nas zza oceanu też potrzebowało czasu na przelot. Jury uznało, że konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży, co oznacza, że ciężar przesłania prac pocztą lub skanowania i wysyłania e-mailem spoczywa na dorosłych, od których Uczestnicy tego konkursu są zależni. Nie należy krzywdzić dzieci za opieszałość lub brak czasu ze strony dorosłych – to było najważniejszym powodem uznania wszystkich prac.

    Ponad 80% prac zostało nadesłanych pocztą i wymagało ze strony Organizatora konkursu dodatkowej pracy – skanowanie, dobór odpowiedniej wielkości zdjęcia w JPG, opis na portalu itp. itd. Prace ukazywały się przez kilka dni – można to uznać za uchybienie Organizatora zaskoczonego ilością prac nadchodzących pocztą J.

    Dzisiaj można z całą pewnością i odpowiedzialnością powiedzieć, że dzieci zdały egzamin z zaangażowania konkursem.  Dorośli, hmm.

Wczoraj w godzinach wczesno popołudniowych Jury dokładnie przejrzało nadesłane prace i spisało ilość łapek. Ogromne zdumienie w dniu dzisiejszym wzbudził fakt, że przy niektórych pracach w ciągu kilku godzin niewspółmiernie wzrosła ilość łapek. Była wysoka, a teraz wzrosła jeszcze 6-8 krotnie. Nie byłoby w tym nic dziwnego poza jednym. W dniu wczorajszym ilość wejść na portal to około 2.500 – to skąd nagle przyrost łapek prawie 15 krotnie większy. Cuda czy może umiejętności niektórych zapobiegliwych dorosłych.

     W trakcie trwania konkursu zarzucano mi nierzetelność. Mówiono, że niektórzy dorośli mogą obejść system i przy pomocy programów informatycznych nabijać łapki. Zapobiegliwi dorośli zapomnieli, że łapki można nabić, ale oficjalny licznik internetowy Google Analytics raczej trudno, bo to niezależna instytucja posiadająca skuteczne zabezpieczenia.

I tu wracamy do dylematu stokrotki.

Brzmi on: Czy dasz czy nie dasz i tak zwiędniesz.

Jury stanęło przed potężnym problemem – uznać te wyniki i przesłać dzieciom nagrody (wtedy te dzieci są zadowolone, dorośli też, bo udało im się wyprowadzić wszystkich do lasu – z kolei dzieci, które powinny dostać te nagrody poczują się oszukane, a ich rodzice niemile zaskoczeni) czy odrzucić te wyniki i nagrodzić inne dzieci. Tu dylemat stokrotki ma swą drugą twarz –dorośli już powiedzieli swym pociechom, że wygrały – dzieciaki się cieszą, a tu my odrzucamy prace – co za niesprawiedliwość, prawda?

Ale jeżeli to zrobimy to, od którego momentu uznać wyniki za prawidłowe, a od którego za „nadrobione”? Które dzieci nagrodzić, a które ukarać za nadgorliwość dorosłych?

Nie ma tego problemu przy pracach gimnazjalnych – tu sytuacja klarowna.

Organizator cieszy się, że właściwą oceną jest ocena Jury, a ocena Internautów/Egminowiczów dodatkową wynikającą z prezentowania prac na portalu.

Organizator chciałby poznać Państwa zdanie w tej kwestii. Kto pomoże rozwiązać ten dylemat stokrotki?

Oczekuję na komentarze na:

biuro@egminy.eu lub na https://www.facebook.com/pages/egminyeu/230500093667641

Jadwiga Wierzbicka

 

 

Komentarze (wszystkie dane osobowe zostawiam do własnej wiadomości):

1.

Witam serdecznie 
nie wiem, na ile mój głos liczy się w tej dyskusji, niemniej jednak mam wielką potrzebę podzielenia się moim spojrzeniem na działania, które
próbują "obejść" regulamin.
Jestem Mamą czworga dzieci. Moje dwie młodsze córki biorą dosyć często udział w konkursach wokalnych i plastycznych. Z tego tytułu jestem jako mama zaangażowana w konkursowe zmagania i werdykty JURY... Na codzień jestem bibliotekarzem i pedagogiem i prowadzę z dziećmi zajęcia - m.in. o wartościach (...)
Wydaje mi się niechlubnym działaniem omijanie przepisów regulaminu (które sama przy okazji konkursów tworzę) i uczenie Rodziców, że takie
działania są słuszne... Nie wiem też, czy owe Dzieci, kiedy dowiedziałyby się o nieetycznych praktykach Rodziców, cieszyłyby się z
wygranej. Wszak to "pyrrusowe zwycięstwo"  Proszę sobie wyobrazić, że moja córka, która bierze udział w Państwa konkursie nie głosowała na siebie, bowiem uważa, że to byłoby nie fair (!). Nie pozwoliła tez na upublicznianie na moim osobistym profilu na FB 
Dla dziecka radością i satysfakcją jest samo obserwowanie przybywających łapek - to już dla dziecka może być nagroda 
 U siebie w pracy dzieci, które z różnych względów nie trzymały się regulaminu ( często niestety z winy Dorosłych, którzy nie doczytali) a
wykonały piekną pracę - dostrzegamy jakąś "nagroda pocieszenia". 
Jeśli chcemy, by nasze dzieci były uczciwe, uczmy ich uczciwości... 
chociaż czasem jest to bardzo bolesne...
Pozdrawiam serdecznie/ Mama Uczestniczki 


2.

„Za zasadne było by nie uznać takich głosów, a dzieciakom dać nagrody pocieszenia.”

3.

To prawda, jeśli raz jury się podda, to później będzie tylko gorzej, w pewnym momencie konkurs internetowy straci wiarygodność i w ogóle zasadność organizowania. Szkoda tyle pracy i szkoda, że dzieci zwykle cierpią przez durnotę dorosłych. W sieci jest wiele tematów do sztucznego nabijania głosów, więc konkursy dla dzieci powinno zostawić się w spokoju.

Oddaj swój głos:
(23)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...