Kalendarz »

    Brak wydarzeń.

235. PL Oliwia Hulewicz kl. V

21 grudnia 2013,
I NAGRODA w kategorii twórczość literacka 

 

Polska Warszawa

Społeczna Szkoła Podstawowa nr 10,

ul. Ostrobramska 72, Warszawa

nauczyciel: Małgorzata Białek

Klasa V

 

Moja gwiazdka dla Mikołaja

Odkąd pamiętam, zawsze na Boże Narodzenie rodzice kupowali piękną, pachnącą choinkę. W Wigilię można było znaleźć pod nią mnóstwo prezentów. Ja, będąc jeszcze małą dziewczynką, wierzyłam, że istnieje Święty Mikołaj, który przynosi prezenty wszystkim ludziom na świecie. Poza tym, byłam przekonana, że tylko on ma taką moc, aby wszystkich obdarować w jednym czasie. Kiedy zostałam uświadomiona, że tak naprawdę Mikołaj, ten wspaniały, dobroduszny człowiek, nie istnieje, miałam już siedem lat. Przyznaję, byłam strasznie rozczarowana, smutna i zniechęcona. Coś wspaniałego, co dotyczyło wszystkich ludzi, okazało się czymś nieprawdziwym, nieistniejącym i wymyślonym. Długo męczyłam się z tą informacją. Dociekałam, jak to możliwe, że prezenty jednak pojawiają się pod choinką. Wtedy dowiedziałam się, że to my wszyscy robimy sobie niespodzianki, prezenty, dobre uczynki, aby w tym okresie zapomnieć o kłopotach, codzienności i aby sprawić innym radość. Gdy oswoiłam się z tym tematem postanowiłam przygotować się i w najbliższe święta podarować gwiazdkę dla każdego Mikołaja. Mikołaja, czyli wszystkich moich najbliższych.

Moja gwiazdka dla Mikołaja – wymyślenie, co miałoby to być, nie było prostym zadaniem. Wymagało dużego wysiłku, aby zdobyć informacje o upodobaniach, marzeniach i pragnieniach. Rozpoczynając od mamy, która zawsze była bardzo zajęta, miała dużo pracy w firmie i w domu, można by podejrzewać, iż zegarek mógłby być najlepszym rozwiązaniem. Pytanie jednak, czy mama by się nie obraziła? Mogłaby pomyśleć, iż zawsze się spóźnia i z tego powodu ktoś podarował jej taki prezent. Najrozsądniej będzie podarować jej perfumy, które uwielbia i zawsze stara się kupić wszystkie nowości. Przed świętami jest zawsze duży wybór zapachów, więc gwiazdka powinna być odpowiednia. Myśląc o tacie, hobbyście sportowym, nie mam żadnych wątpliwości. Opona do roweru byłaby przydatna, gdyż startując w zawodach, zawsze je dziurawi lub zużywa. Czy jednak wypada oponę, kupić na gwiazdkę dla Mikołaja? Tu pojawia się pytanie: na gwiazdkę wybrać rzeczy potrzebne czy przyjemne? Chyba najcelniej będzie kupić gadżet rowerowy typu bidon. Na pewno tata się ucieszy. A co z moją siostrą, która jeszcze wierzy w Mikołaja? Nie będzie to trudne zadania. Listów napisanych przez nią do Mikołaja, można zawsze znaleźć sto. Szachy, książeczki, nowy tornister na wypadek, gdyby obecny się zniszczył lub gry planszowe, będą z pewnością trafionym pomysłem. A co z babcią i dziadkiem? Babcia, to osoba zawsze uśmiechnięta, pozytywna i pomocna. Na pewno ucieszy się z każdego prezentu. Najcenniejszą jednak dla niej gwiazdką będzie rozmowa, czas spędzony z bliskimi oraz wspólne gotowanie. Nie trzeba więc głowić się i szukać niestworzonych podarków. Czasami te najprostsze będą najwspanialsze. Natomiast dla dziadka, uścisk dłoni, wspólne rozmowy i posiłki będą spełnieniem marzeń. Ciocia, to kolejna osoba, o której nie mogę zapomnieć. Po niej wujek i ich syn, czyli mój brat cioteczny. Wszyscy zawsze serdeczni, przyjaźni, otwarci i chętni do pomocy. Miło z nimi spędzać czas w wakacje, spotkać się na uroczystościach rodzinnych czy iść do kina. Należy ich pięknie obdarować. Wydaje mi się, że dla cioci i wujka książka w prezencie, a dla brata ciotecznego jakieś klocki Lego okażą się miłą gwiazdką. O wszystkich należy pamiętać, o tych bliskich i dalszych osobach. Ja natomiast muszę jeszcze wymyśleć małą gwiazdkę dla swojego małego czworonożnego przyjaciela, który zawsze jest przy mnie bez względu na to, czy jestem smutna, czy wesoła. Kolorowe spinki, ciepłe ubranko na pewno zadowoli mojego pieska. Jako dodatek dołączę kilka psich przysmaków.

Niech moja gwiazdka dla Mikołaja, okaże się tą jedyną, wyczekiwaną i radosną. Zarówno wtedy, gdy Mikołaj będzie osobą dorosłą, dzieckiem czy zwierzątkiem. Zawsze jest miło usłyszeć, czy dowiedzieć się, że podarek przyniósł wiele radości, przydał się lub był miłym zaskoczeniem.

 

 

Oddaj swój głos:
(682)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...