Kalendarz » Kazimierz Dolny

    Brak wydarzeń.

276. Paulina Piekarz 10 lat

23 grudnia 2013, Kazimierz Dolny
I NAGRODA w kategorii twórczość literacka 

 

Polska Parchatka

Szkoła Podstawowa nr 4

ul. Zabłockiego 8

24 – 100 Puławy

 

opowiadanie

10 lat

   „Gwiazdka Świętego Mikołaja”

                       

            Historia, którą wam opowiem, wydarzyła się parę dni przed Bożym Narodzeniem, w mroźnej Laponii, gdzie Mikołaj przygotowywał się do świąt.                                                   

Tak jak zwykle Mikołaj z żoną i elfami czytał listy, w których dzieci prosiły o prezenty pod choinkę. Jeden z nich był od chłopca o imieniu Olek. Różnił się od innych, ponieważ koperta miała śliczny czerwony kolor, a na miejscu znaczka było zdjęcie chłopca. Mikołaj z zainteresowaniem otworzył list i zaczął czytać:

Drogi Mikołaju!

            Co roku piszę do Ciebie i proszę o prezent, oczywiście bardzo Ci dziękuję, że zawsze dostaję to, o co proszę. Wiem, że jesteś bardzo zajęty  i ciężko pracujesz, więc tym razem postanowiłem, że poproszę o prezent dla Ciebie. Bardzo chciałbym, żebyś choć raz spędził święta nie pracując.

                                                                                                                             Pozdrawiam Olek

 

            Mikołaj bardzo się wzruszył, że chłopiec pomyślał nie o sobie tylko o kimś innym. Wiedział bowiem, że coraz rzadziej się to zdarza. Odłożył  list do kufra, gdzie razem z innymi miał czkać do Wigilii.                                               Następny dzień minął Mikołajowi na ciągłej pracy. Kolejne worki z pocztą docierały do jego domu . Dzieci prosiły w nich o lalki, klocki, samochody sterowane, tablety, telefony. Wszystkie po przeczytaniu były odkładane do kufrów i przenoszone do magicznego pokoju. Miejsce to nie bez powodu było wyjątkowe, bo to właśnie tu dzięki magii świąt w Wigilię wszystkie listy zamieniały się w prezenty, o które prosiły dzieci.                                                                    Kiedy nadszedł oczekiwany przez wszystkich dzień, w fabryce św. Mikołaja zaczęły dziać się dziwne rzeczy. Mikołaj zamiast w fabryce znajdował się w pięknym pokoju z kominkiem, w którym stał pięknie nakryty stół i cudownie ubrana choinka. Wszystko wokół było całkiem inne, takie normalne jak za czasów, kiedy Mikołaj był jeszcze dzieckiem. Z kuchni czuć było zapach pieczonego ciasta, gotowanych grzybów i kapusty. Mikołaj zastanawiał się, co  się dzieje, ale w tej samej chwil przypomniał sobie słowa listu: „[…]bardzo chciałbym, żebyś choć raz spędził święta nie pracując[…]. Wszystko stało się wtedy jasne. To list Olka sprawił te cuda.                      

Z zamyślenia wyrwał go głos Mikołajowej, która wołała go na wigilijną kolację, tak jakby nic dziwnego się nie stało. Kiedy zaświeciła pierwsza gwiazdka, oboje połamali się opłatkiem
i usiedli do stołu. Dalszą część wieczoru spędzili na rozmowie i odpoczynku. Już dawno Mikołaj nie czuł się tak dobrze. Tylko jedna myśl nie dawała mu spokoju i zastanawiał się, kto rozwiezie prezenty dzieciom, ale i wtedy magia świąt zadziałała i w jednej ze szklanych bombek wiszącej na choince, zobaczył Mikołaj swoje sanie z reniferami, a w nich chłopca w czerwonym stroju i mikołajowej czapce, którego widział na kopercie. Olek uśmiechnął się do niego i wyruszył w drogę, a Mikołaj świątecznym nastroju spędzał swoją gwiazdkę.

     Tak kończy się ta historia, w której chłopiec podarował Mikołajowi najpiękniejszy prezent na świecie.

 

 

                                   

Oddaj swój głos:
(127)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...