Kalendarz »

    Brak wydarzeń.

398. PL Gabriela Mrozek

2 października 2014,

Polska

województwo mazowieckie

Siedlce

 

kategoria twórcza B

kategoria wiekowa gimnazjum 

Publiczne Gimnazjum nr 5 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Siedlcach

 

Piotruś Pan, Alicja z Krainy Czarów, Śpiąca Królewna, Jasmin, Alladyn, Herkules, 7 krasnoludków, Królewna Śnieżka, Dżin, Hak, zła macocha… Kim są dla nas te postaci?

Wspomnieniem słodkiego dzieciństwa, do którego możemy zawsze wrócić w trudnych chwilach. Ludźmi, którzy żyją w naszych sercach do dziś. Możemy zapomnieć wiele nieistotnych lub ważnych wydarzeń z naszego życia, ale bohaterów legend, baśni i bajek nigdy nie zapomnimy.

Chwilami szczęścia w życiu. Gdy możemy usiąść spokojnie na kanapie w salonie, włączyć płytę z „Mustangiem z Dzikiej Doliny” lub „Mulan” i nie myśląc o niczym, odprężyć się, śpiewać na cały głos piosenki z bajek Disneya, śmiać się do łez z zabaw, które wymyślaliśmy, wspominać nasz „pierwszy raz” z bajkami lub legendami, gdy mama czytała nam „Piękną i Bestię” przy łóżku.

Bohaterowie są wzorem do naśladowania dla dorosłych i młodzieży. Każdy z nas ma postaci, które kocha i nienawidzi. Wszystkie nauczyły nas czegoś. Na przykład Herkules pokazał, że można stać się kimś posiadając wiarę w siebie i nadzieję na lepsze jutro. Arielka pokazała nam, że można spełnić swoje marzenia, jeżeli tylko chcesz i się starasz. Bestia udowodniła, że „nie możemy oceniać książki po okładce”. Mustang odnalazł swój dom i szczęście, pokonując przeciwności losu. Mulan łamiąc wszelkie reguły, stała się wolna i wreszcie pokazała swoją silną osobowość. Bałwan z opowiadania Hansa Christiana Andersena udowadnia nam, że dla miłości zrobimy wszystko. Bajki o Kubusiu Puchatku uczą nas tolerancji dla drugiej osoby i umiejętność przyjaźni  z ludźmi o tak bardzo odmiennych charakterach. Jaś i Małgosia udowadniają jak ważna jest rodzina. Kopciuszek nauczył nas, że gdy bardzo czegoś chcemy, to się spełni. Bajka o dziewczynce z zapałkami zwraca uwagę na obojętność i bezduszność ludzi i środowiska. 101 dalmatyńczyków opowiada nam o sile i wsparciu, które dostajemy od bliskich.

Bajki są wszystkim co mamy. Słońcem podczas deszczowego dnia, szczęśliwym wspomnieniem w szarym życiu, iskierką nadziei, gdy nic się nie układa, beztroskim dzieciństwem dawno zapomnianym, młodością, która przeminęła, pamięcią, która zniknęła, niespełnionymi marzeniami, o byciu księżniczką, piratem lub rycerzem. Przygodą życia, o której możemy tylko pomarzyć. Niespełnioną miłością, smutkiem i tęsknotą, ambicją, nauką, podziwem, wiarą na lepsze jutro, morałem.

Bajki i legendy są wspomnieniami. To wszystko co mamy. Miłość, wiara, nadzieja przemijają. Ale nie wspomnienia. One zostają na zawsze.

 

 

Oddaj swój głos:
(3)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...