Kalendarz »

    Brak wydarzeń.

Struktura i architektura. Postindustrialne dziedzictwo Górnego Śląska.

1 maja 2013,

Sala wystaw czasowych

Wystawa fotografii Thomasa Voßbecka przygotowana przez Inicjatywę Europareportage z Berlina we współpracy z Niemieckim Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej z siedzibą w Poczdamie.

Muzeum Mazowieckie w Płocku słynie z kolekcji sztuki secesyjnej, stylu przypadającego na przełom XIX i XX wieku. Trzeba jednak pamiętać, iż lata te to również okres rozkwitu industrializacji, a co za tym idzie rozwoju architektury przemysłowej, tworzonej często przez uznanych projektantów, nie pozbawionej przeto wartości estetycznych. Płock nie obfitował w fabryki, zaś na dzisiejszych ziemiach polskich synonimem uprzemysłowienia wciąż pozostaje Górny Śląsk – tam też przenoszą nas zgromadzone na wystawie fotografie. Są to zdjęcia o charakterze artystycznym, nie pozbawione jednak wartości dokumentalnej. Ukazują kopalnie, obiekty kolejowe, huty, elektrownie, miejsca często niedostępne, bądź takie na które nie zwracamy na co dzień uwagi, budowle stanowiące świadectwo myśli technicznej i estetycznej „epoki przemysłowej”, ale także codzienności zatrudnionych w nich osób.

W pomieszczeniach wciąż funkcjonujących zakładów co raz to bowiem napotykamy na świadectwa ludzkiej obecności – pozostawione przedmioty codziennego użytku, ożywiającą wnętrza domową roślinność. Zdjęcia dokumentują też inne gmachy – opustoszałe, zamknięte lub skazane na fizyczną likwidację, być może uchwycone w ostatniej chwili zanim procesy restrukturyzacyjne sprawią, że znikną na zawsze. Prezentowane na wystawie fotografie udowadniają, iż obiekty tak często postrzegane jako mało interesujące posiadają niezwykłą i niepowtarzalną estetykę, co więcej mogą być równie interesujące i warte nie mniejszej uwagi niż zabytki opisywane w przewodnikach.

 

 

 

Oddaj swój głos:
(0)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...