Kalendarz » Szczecin

    Brak wydarzeń.

MATEJKO MONUMENTALNY. PROJEKTY POLICHROMII DLA KOŚCIOŁA MARIACKIEGO W KRAKOWIE

10 czerwca 2013, Szczecin

Galeria Gotycka (wejście J)
W roku 2013 przypada 175. rocznica urodzin i 120. rocznica śmierci Jana Matejki, jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich artystów. Choć utożsamiany jest głównie ze sztalugowym malarstwem historycznym, to należy podkreślić, że Matejko w latach 1889-1891 stworzył także jedno z największych dzieł polskiego malarstwa monumentalnego – a jest nim polichromia do kościoła Mariackiego w Krakowie.

Wystawa prezentowana w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie zrealizowana we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach obchodów Roku Jana Matejki jest drugą w historii tak obszerną prezentacją tego wspaniałego, urzekającego swoją formą i rozmachem matejkowskiego dzieła. Prezentowane są na niej projekty i szkice, które posłużyły artyście do stworzenia polichromii zdobiącej ściany prezbiterium i nawy głównej kościoła Mariackiego. Freski pełne aniołów i cherubinów, zdobione herbami, ornamentami geometrycznymi i motywami roślinnymi, przykuwają uwagę niezwykle intensywną kolorystyką. Projekty można porównać z fotografiami prezentującymi wnętrza kościoła z końca XIX wieku, a także współczesnymi, ukazującymi stan po renowacji.

Na wystawie przypomniane zostały również inne projekty monumentalne Matejki: Dziejów cywilizacji ludzkości dla auli Politechniki Lwowskiej, witraży oraz pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie.

Zamek Książąt Pomorskich

Biuro Organizacji Widowni
ul. Korsarzy 34
70-540 Szczecin
bow@zamek.szczecin.pl
www.zamek.szczecin.pl
www.szpak.szczecin.pl

Oddaj swój głos:
(0)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...