Kalendarz »

    Brak wydarzeń.

Kuba Bąkowski "Spitting to Abstraction"

13 lipca 2013,

GALERIA FOKSAL 
Warszawa, ul. Foksal 1/4
Czynna: pn. - śr., pt., godz. 12.00 - 17.00; czw., godz. 12.00 - 19.00
tel./ fax 22 827 62 43, www.galeriafoksal.pl

Kuba Bąkowski
Spitting to Abstraction


Wernisaż: 21 czerwca, piątek, godz. 18.00
Wystawa czynna: do 16 sierpnia

Spitting to Abstracion, nowy projekt Kuby Bąkowskiego prezentowany w Galerii Foksal, wykorzystuje świadomie ocierające się o absurd, hybrydalne połączenia postaci, wizerunków i znaków.

Oś poszukiwań Bąkowskiego wyznaczają silnie obecne w wizualnej popkulturze wizerunki pochodzące z pozornie odległych obszarów, jak historia naturalna, komiks, czy polityczny mit. Spotykamy tu zatem Homo Sapiens z ekspozycji w Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku, komiksowo-filmowego bohatera Incredible Hulk i przedstawioną w formie absurdalnego pamiątkowego gadżetu podobiznę Abrahama Lincolna.

Spitting to Abstraction to poszukiwanie stanu, w którym dane zjawisko przybiera nagle konkretny kształt, formę i charakter, by za chwilę zdegradować się i wrócić do bezpostaciowej formy - mogącej znów ewoluować w dowolnym kierunku. Status powstającej w nagłym procesie hybrydy jest niejasny - chwilowy i niepewny - jako prototyp nowej formy hybryda (bastard) jest czymś pomiędzy fantazmatem, a realnym bytem.

Elementem wspólnym dla poszczególnych realizacji jest wykorzystanie dźwięków związanych z mową, jej hipotetycznymi początkami, a także alternatywnymi wobec języka sposobami porozumiewania się - w taki sposób jakby powstałe hybrydy manifestowały swoje istnienie w próbach samookreślenia i komunikacji z zewnętrznym otoczeniem. Charakter tej dźwiękowej ekspresji jest różny; wynika z elementów tworzących poszczególne realizacje i ich ostatecznej struktury. Warstwa dźwiękowa wystawy obejmuje zarówno językowe dźwięki pochodzące od prehistorycznych praludzi, jak i komunikację zbudowaną przy pomocy fragmentów filmowych dialogów. Niby-zwierzęce odgłosy wydawane przez człowieka próbującego zwabić w pułapkę zwierzę konkurują z dźwiękami produkowanymi przez mechanikę kinetycznej rzeźby-litery.

Sztukę Kuby Bąkowskiego można zdefiniować jako eksperymentalną działalność w obszarze fotografii, filmu, performance i rzeźby. Znany jest głównie z analitycznych - jednocześnie  pełnych ironii realizacji, które odzwierciedlają rzeczywistość pełną paradoksów. Prezentował swoje prace na wystawach w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Museum Moderner Kunst w Wiedniu, Musée d'Art Moderne w Saint-Etienne, Artspace Sydney, Narodowym Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie, Palazzo delle Arti Napoli, Royal Scottish Academy i Chelsea Art Museum w Nowym Jorku.
Więcej na www..kubabakowski.net

Koordynator/kontakt: Katarzyna Krysiak, 22 827 62 43, foksal@mckis.waw.pl

http://www.mckis.waw.pl

Oddaj swój głos:
(9)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...