Kalendarz » Wrocław

    Brak wydarzeń.

„Tybetańczycy w Indiach”

22 września 2013, Wrocław

WYSTAWA
W ramach „Indyjskiego tryptyku” prezentowana będzie także wystawa zdjęć Elżbiety Dziuk „Tybetańczycy w Indiach” obrazująca troskę uchodźców tybetańskich o zachowanie tożsamości kulturowej i cywilizacyjnej.

Elżbieta Dziuk - odwiedzała wielokrotnie Indie biorąc m.in. udział jako fotograf w projektach badawczych: Klasyczne widowiska Indii, Rytualne widowiska Indii, Zima w Himalajach. Ponadto fotografowała m. in. w Nepalu, Myanmar (Birmie), Laosie, Malezji, Indonezji. Jest autorką około trzydziestu fotograficznych wystaw indywidualnych i współautorką kilku filmów dokumentalnych m. in. o sztukach widowiskowych Indii.
Jest członkiem Polskiego Związku Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa”.

Krzysztof Renik - studiował na Uniwersytecie Warszawskim filologię polską i antropolgię kulturową. Od roku 1977 regularne przebywał w Indiach, a także w krajach Azji Południowej i Południowo-wschodniej (Afganistan, Pakistan, Nepal, Birma, Tajlandia, Malezja, Indonezja, Laos). Jest autorem kilku książek. Opublikował kilkaset artykułów i reportaży w prasie tygodniowej oraz miesięcznikach w Polsce i zagranicą. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku prowadził badania nad sztukami performatywnymi w południowych Indiach. Jest współautorem pięciu filmów dokumentalnych o indyjskich i tybetańskich tradycjach widowiskowych.
Od roku 1992 pracuje jako dziennikarz w Polskim Radiu. W roku 2004 przez blisko cztery miesiące był korespondentem wojennym PR w Iraku. W latach 2007-2011 był korespondentem Polskiego Radia w Indiach i Azji Południowej. Obecnie jest dziennikarzem Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej w Polskim Radiu.

KULTURY ŚWIATA – „Indyjski tryptyk”, czyli Indie w opowieściach i filmach Elżbiety Dziuk oraz Krzysztofa Renika

28 września  (sobota) godz. 16:00 - 20:00, wstęp wolny

Centrum Kultury "Zamek", pl. Świętojański 1, 54-076 Wrocław

 

Wystawa zdjęć tybetańskich imigrantów w Indiach,  projekcje dokumentów poświęconych hinduskiej duchowości, sztuce i teatrowi oraz spotkanie z parą podróżników-badaczy: Elżbietą Dziuk i Krzysztofem Renikiem, wypełnią popołudnie poświęcone kulturze Indii w sobotę 28 września, w leśnickim Centrum Kultury „Zamek”.

PROGRAM:
16:00 - 17:45  „Bogowie tańczą nocą” – to opowieść i filmy o sztukach widowiskowych południowych Indii; podczas spotkania Krzysztof Renik wprowadzi w problematykę indyjskich sztuk performatywnych; odbędzie się także projekcja filmów "Kathakali - sztuka indyjskiego teatru" oraz "Taniec bogów";

 

18:00 – 18:30 "Dziennik buddyjskiej pielgrzymki" - to prezentacja nowej książki Krzysztofa Renika;

 

18:45 – 20:00  „Taniec na poddaszu świata” – to opowieść o Himalajach Ladakhu oraz prezentacja filmu o tańcu buddyjskich mnichów  -"Czam, czyli taniec" oraz dokumentu "Z Dalajlamą w Himalajach". Oba filmy nawiązują do regionu z którego pochodzi bohater "Dziennika buddyjskiej pielgrzymki", czyli do Ladakhu.

 

W ramach „Indyjskiego tryptyku” prezentowana będzie także wystawa zdjęć Elżbiety Dziuk „Tybetańczycy w Indiach” obrazująca troskę uchodźców tybetańskich o zachowanie tożsamości kulturowej i cywilizacyjnej. Wystawa fotografii czynna do 20 października

 

Centrum Kultury "ZAMEK", pl. Świętojański 1, Wrocław
www.zamek.wroclaw.pl
www.facebook.com/ckzamekwro

 

Oddaj swój głos:
(0)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...