Kalendarz » Kędzierzyn-Koźle

    Brak wydarzeń.

572. PL Michał Rajek 16 lat

30 września 2015, Kędzierzyn-Koźle

Polska

województwo opolskie

Kędzierzyn Koźle

 

kategoria wiekowa  I klasa LO

II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie Koźlu

 

Taką Cię kocham, moja Polsko!

 

Zdanie ,,Taką cię kocham, moja Polsko” jest niewątpliwie piękne i wypełnione po brzegi pozytywnymi emocjami. Jednakże jego wypowiedzenie powinno nas skłonić do refleksji nad tym, czym jest miłość do naszej ojczyzny oraz jak zdefiniować współczesny, niewymagający zwykle poświęcenia zdrowia lub życia, patriotyzm.

O dziwo, patriotyzm i miłość do Polski, nie łączą się zbytnio, gdyż nie każdy, kto kocha swą ojczyznę, jest patriotą. Z tego powodu nasuwa nam się proste pytanie: dlaczego? Odpowiedź na topytanie jest na wyciągnięcie ręki,bo sama w sobie miłość do ojczyzny, mimo iż jest piękna, to ogranicza się ona tylko i wyłącznie do samego uczucia, patriotyzm jest zaś pewną postawą i pojęciem znacznie szerszym od kochania swego kraju. Mimo to niewątpliwie mamy obecnie wiele powodów, aby śmiało móc powiedzieć „Taką Cię kocham, moja Polsko”.

Chcąc wymienić powody, dla których kocham Polskę, nie mogę nie wskazać jej przepięknych krajobrazów, takich jak te na terenie Puszczy Białowieskiej. Są one doceniane nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami, między innymi poprzez umieszczenie wielu z nich na liście UNESCO, skupiającej obiekty o szczególnym znaczeniu w skali ogólnoświatowej. Również szereg zabytków świadczących o bogactwie kulturowym tworzonym przez pokolenia jest powodem do tego, aby czuć dumę z dokonań poprzednich pokoleń.

Patriotyzm rozumiany jako miłość do ojczyzny można również okazywać godnie, reprezentując Polskę na arenie międzynarodowej w sporcie, sztuce lub nauce. Do jednego z największych sukcesów polskiego sportu uznaje się zdobycie złotego medalu przez Kamila Stocha w skokach narciarskich oraz Justynę Kowalczyk w biegach narciarskich na zimowych igrzyskach w Soczi w 2014. Jednakże nie tylko w sporcie osiągamy wybitne wyniki, poziom rozwinięcia technologicznego w Polsce pozwala nam na zdobywanie licznych i prestiżowych nagród w różnych dziedzinach nauki. Świadczą o tym 4 złote medale, które polska ekipa zebrała na targach INPEX w USA w 2014. Targi wynalazków są jednymi z najbardziej prestiżowych imprez na świecie, dzięki czemu finaliści mogą łatwo się wyróżnić i wprowadzić w życie swoje pomysły. Zaś w kwestii sztuki znakomitym przykładem jest istniejący od 70 lat Festiwal Chopinowskibędący jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń w świecie muzyki klasycznej, w czym niewątpliwie pomaga mu niesłabnący zachwyt komponowaną przez Fryderyka Chopina muzyką słuchaną od Tokio przez Paryż aż po Nowy York.

Najbardziej kontrowersyjną, a jednocześnie najbardziej interesującą zaletą Polski jest jej historia, o której nie można mówić w sposób jednoznaczny. Wiele wydarzeń z przeszłości Polski w dalszym ciągu jest podawanychpod dyskusję przez historyków.Niemniej jednak bezspornym faktem jest szereg wygranych przez Polskę bitew oraz heroiczna postawa wielu naszych przodków, która jest inspiracją dla obecnych pokoleń do tego, aby działać na rzecz wspólnego dobra.

ObecniePolskadzięki swej różnorodnościjest w stanie zachwycić każdego,kto zatrzyma się na chwilę, aby ją poznać. My jako jej obywatele mamy być może dużo trudniejsze od osób, które dopiero co poznają ten kraj zadanie, musimy bowiem nauczyć się kochać i szanować naszą ojczyznę na co dzień, pomimo jej wzlotów i upadków. Niemniej jednak wystarczy odrobina dobrej chęci, aby każdy z nas zauważył jej wachlarz zalet, w końcu daje nam ona przeróżne powody do tego, żeby dumnie wypowiedzieć zdanie ,, Taką Cię kocham, moja Polsko”.

 

 

Oddaj swój głos:
(3)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...