Kalendarz » Luboń

    Brak wydarzeń.

736. PL Julia Madajczak 15 lat

2 października 2015, Luboń

Polska

województwo wielkopolskie

powiat poznański

Luboń

 

kategoria wiekowa  15 lat

Gimnazjum nr 1 z oddziałami dwujęzycznymi im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Luboniu 

 

Naród polski zawsze kierował się patriotyzmem i honorem. Bycie Polakiem nie oznacza jedynie wspólnego języka , kultury, tradycji  czy określonego terytorium. Jest to przede wszystkim troska, miłość oraz szacunek do swojej ojczyzny. Patriotyzm to rzecz niezwykle trudna. Często zapominamy w biegu życia o tradycjach, o tym by je kultywować. Wielu ludzi wpatrzonych jest w inne narody tak bardzo, że zapomina o tym skąd pochodzi i jakie są ich obyczaje. Bycie Polakiem to nie tylko polski paszport i dokumenty. Wymogiem jest by czuć się częścią Narodu Polskiego.

Wielu ludzi podejmuje migracje zarobkowe do innej części Unii Europejskiej. Czy kogoś takiego można uznać za oddanego Polsce? Według mnie nie, ponieważ oddanie to być na dobre i na złe, złączony z kimś lub czymś. Jak mówił Mikołaj Rej „Polacy nie gęsi swój język maja”, a w XIX wieku wielu ludzi zaczęło się zachwycać innymi językami. Zapominając tym samym o wyjątkowości języka polskiego. „Moda” wypiera rdzenny język polski i zastępuje go zapożyczeniami z innych języków obcych, przez co nasz oryginalny, polski język odchodzi w zapomnienie.

Musimy pamiętać, że Polska jest też wyjątkowa ze względu na jej historie. Mimo prześladowań walczyliśmy i nie poddawaliśmy się. Niestety o tych ciężkich czasach młodzi ludzie często zapominają lub nie mają dostarczanej dostatecznej wiedzy na temat Polski za czasów naszych przodków. Nie zdają sobie sprawy ile trudu kosztowało ich przeżycie do następnego dnia, dlatego niektórzy nie potrafią się zachować podczas śpiewania hymnu, a co najgorsze to nawet nie znają słów, świąt narodowych, które powinniśmy obchodzić z dumą. 

Jest to niezwykle przykre zjawisko. A przecież istotnym kapitałem dla Polski są licealiści i studenci, którzy kształtują opinie naszego kraju. Nasz kraj cały czas się rozwija, a my powinniśmy go do tego napędzać. Urodziliśmy się tutaj, rodzice nauczyli nas języka polskiego, jednym słowem to było nam pisane, by żyć tutaj, nigdzie indziej, dlatego doceńmy to i róbmy wszystko by z dnia na dzień żyło nam się lepiej.

Kolejnym tematem jaki narzuca mi się na myśl jest patriota XXI wieku. Z mojej perspektywy, jaka jest perspektywa młodej osoby, będzie to wyglądało pewnie nieco odmiennie, niż u starszej, doświadczonej życiem.Patriota to człowiek oddany Ojczyźnie. Powinien postępować tak, by nie trzeba było się za niego wstydzić, znać swoje prawa i wykonywać obowiązki obywatelskie. Cele Ojczyzny powinny być nad osobistymi. Jednym z ważniejszych obowiązków patrioty to udział w wyborach. Głosując mamy większy lub mniejszy wpływ na to, kto będzie reprezentował i rządził naszym krajem. Powinno być to dla nas bardzo istotne. Obowiązkiem Polaka jest pracowanie na to by utrzymać państwo, siebie i swoją rodzinę. Powinniśmy tak jak nasi przodkowie być zawsze do dyspozycji na rzecz narodu. Polacy nie zawsze są jednomyślni, jednak w potrzebie nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. „Jakby cierpienie uczyło to Polska byłaby jednym z najmądrzejszych krajów świata”. Taki cytat uświadamia nam jak wiele przeszliśmy i że mamy być z czego dumni. To z Polski pochodził Jan Paweł II, którego kochał cały świat. To w Polsce jest wiele zabytków, które przyciągają ludzi z całego świata. Mamy wiele miejsc i obiektów, którymi możemy się pochwalić i są naszą dumą, na przykład cały Kraków.  Cieszę się, że urodziłam się Polką i nigdy nie chciałabym tego zmieniać. Jestem dumna z mojego kraju. „Taką Cię kocham, moja Polsko”.

 

Oddaj swój głos:
(4)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...