Kalendarz » Hanna

    Brak wydarzeń.

749. PL Olga Kuźmiuk 11 lat

2 października 2015, Hanna

Polska

województwo lubelskie

powiat włodawski

Hanna

 

kategoria wiekowa  11 lat

Szkoła Podstawowa im. J. I. Kraszewskiego w Zaświatyczach

 

TAKĄ CIĘ KOCHAM MOJA POLSKO


                                
                                    Zaświatycze, 26.09.2015 r.    Droga Basiu!
    W tym liście chciałabym Ci opisać mój sen. Był niezwykły! Nigdy mi się coś podobnego nie śniło!
    Zaczęło się od tego, że byłam dość wysoko nad ziemią. Unosiłam się. Pode mną były góry, wysokie i strome. Z nich wypływał strumyczek, który płynął daleko, daleko stąd. Postanowiłam, że zobaczę, dokąd płynie. Ż wielkim trudem zaczęłam się przemieszczać w powietrzu, goniąc płynący strumyk. Zobaczyłam, że do strumyka wpływają inne mniejsze strumyczki, tworząc rzeczkę. Później były już coraz, coraz większe dopływy, aż w końcu z jednego strumyka powstała duża rzeka, która płynęła przez gęste lasy, duże i małe wsie oraz przez miasta, a wśród nich przez Warszawę. Gdy ta rzeka sobie płynęła, mnóstwo zwierząt piło z niej wodę. Już myślałam, że ta piękna rzeka nigdy się nie skończy. Przeleciałam za nią mnóstwo kilometrów, a ona nic tylko płynie i płynie. W końcu zobaczyłam miasto Gdańsk, a w oddali piękne, głębokie i tajemnicze morze. Spostrzegłam, że rzeka wpada do tego morza. Tu się kończy jej wędrówka. Wtedy domyśliłam się, że to musi być rzeka Wisła. Pomyślałam, że jeśli obserwowałam płynięcie rzeki Wisły, to mogę zobaczyć całą Polskę. Nagle znalazłam się w pociągu. Za oknem było widać pochmurną pogodę jesieni. Padał lekki deszczyk. Mijałam domy, domeczki i mnóstwo ptaków szykujących się do lotu do ciepłych krajów. Widziałam też dzieci bawiące się w deszczu oraz rozległe łąki i pastwiska. Przyszedł do mnie konduktor i spytał, czy mam bilet, a ja odpowiedziałam, że niestety nie mam biletu. Konduktor odpowiedział, że pozwoli mi dalej jechać pociągiem, jeśli odpowiem prawidłowo na jego trzy pytania. Musiałam się zgodzić. Pierwsze pytanie brzmiało: czy wiesz, kto to jest patriota? Szybko odpowiedziałam – patriota to człowiek, który szanuje swój kraj, dba o jego kulturę i jest mocno związany ze swoją ojczyzną. Konduktor zadał drugie pytanie – jakie są narodowe symbole Polski? – a ja powiedziałam – narodowe symbole Polski to: godło, flaga i hymn narodowy. – Hm – zamyślił się pan konduktor – a kto napisał hymn Polski? – pyta się.
- Proszę pana – odpowiadam – hymn Polski napisał Józef Wybicki. Pan konduktor opowiedział mi, że spotykał ludzi, którzy tak mało znają kulturę swojego państwa, ale na szczęście ja zaliczam się do tych, którzy znają swoją ojczyznę jak własną kieszeń. Oczywiście pozwolił mi jechać dalej. Zwiedziłam mnóstwo miejsc, takich jak: parki przyrody, muzea i miejsca związane z wydarzeniami z dziejów Polski.
    Wiesz Basiu, ten sen uświadomił mi, jak bardzo ważne jest docenianie dziedzictwa Polski. Liczę na to, że Ty też rozumiesz i wiesz dużo o swojej ojczyźnie.
                            Twoja przyjaciółka Olga

Oddaj swój głos:
(254)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...