Kalendarz » Luboń

    Brak wydarzeń.

842. PL Maja Smaglewska 15 lat

3 października 2015, Luboń

Polska

województwo wielkopolskie

powiat poznański

Luboń

 

kategoria wiekowa  15 lat

Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Luboniu

„Kto ty jesteś? - Polak mały…”

 

Od dziecka uczymy się, że Polska to nasza ojczyzna, że Polacy to nasz naród. Może nie myślimy o tym tak wzniosłymi słowami, ale nawet w rymowankach dla najmłodszych przejawia się motyw patriotyzmu. Jak ja widzę patriotyzm w dzisiejszych czasach, kiedy nie trzeba ruszać z bronią na barykady?

To nie jest łatwe. Każdy ma inne wyobrażenie na temat, jak powinien postępować patriota. Większości osób, słyszących to słowo, od razu staje przed oczami obraz człowieka nieskazitelnego, dumnie trzymającego biało-czerwoną flagę w górze. Używającego słów „Honor”, „Wolność”, „Ojczyzna”…

Moim zdaniem taki obraz już jest nieaktualny. Nie sugeruję, że te hasła nie mają znaczenia. Po prostu mają dzisiaj inny wydźwięk.

Dla mnie być patriotą to kochać swój kraj. Szanować jego obywateli, do których też należę. Być patriotą to nie kaleczyć mowy polskiej. Starać się własną postawą i działaniem sprawić, by Polska była lepsza niż jest, bo to przecież my ją tworzymy…

Staram się być patriotką. Moim sposobem, żeby to okazać, jest harcerstwo. Poczułam, że wśród tych młodych ludzi, moich rówieśników, tkwi jakaś idea, niewypowiedziane hasło, które jak żar wśród nocy prowadzi nas, byśmy stawali się prawdziwymi Polakami.

Nie paradujemy z flagami. Nie walczymy o wolność. Uczymy się, śmiejemy, czasami złościmy… Tak jak wszyscy. Jednak swoim zachowaniem staramy się pokazać, że warto mieć ideały, nawet jeśli dla niektórych wydają się one śmieszne.

Cieszę się, że jestem Polką. Cieszę się, że żyję w kraju o tak bogatej historii, tak mężnych przodkach.

I chyba na tym polega patriotyzm. Żeby cieszyć się z tego, iż można zostawić swoją ojczyznę ciut lepszą, niż się zastało, ale akceptować ją taką, jaka jest.

Oddaj swój głos:
(44)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...