Kalendarz »

    Brak wydarzeń.

969. S Karolina Napieracz 12 lat

5 października 2015,

Szwecja

Sztokholm

 

kategoria wiekowa 12 lat

Polska Szkoła w Sztokholmie 

opiekun: Beata Mordalska-Napieracz

 

„Kocham Cię Polsko, bo tutaj czuję się swojsko…”

Mam na imię Karolina i mam prawie dwanaście lat. Od siedmiu lat mieszkam z rodzicami w Szwecji. Chociaż żyje nam się całkiem dobrze, to Polska jest moją ojczyzną. Tutaj się urodziłam i tutaj mieszka cała moja rodzina. Tak jak bociany co roku wracają do polskich gniazd, ja też z radością wracam, ponieważ tutaj czuję się najlepiej.

Bardzo kocham moją ojczyznę, która ma wspaniałą historię. Wiem, że było w niej wiele ważnych wydarzeń, bitew i wojen. Były zwycięstwa trudne czasy, o czym uczę się na lekcjach WoP-u w Szkole Polskiej w Sztokholmie. Najbardziej lubię, jak moje babcie opowiadają mi ci przeżyły i jak wyglądało życie kiedy mnie jeszcze nie było na świecie.

Bardzo podobają mi się polskie tradycje narodowe. Najbardziej lubię te związane z Bożym Narodzeniem. Co roku spędzam święta w Polsce z całą rodziną. Choinkę ubiera się w wielu miejscach na świecie, w Szwecji też, ale tylko w Polsce w wigilię dzielimy się opłatkiem i składamy sobie serdeczne życzenia. Tylko tutaj najlepiej smakują pierogi, szczególnie te zrobione przez moją babcię. Ponadto kocham malować wielkanocne pisanki, a także zapalać znicze na grobach w Święto Zmarłych.

Polska to piękny i duży kraj. Są tutaj wysokie góry, piękne jeziora i rzeki, lasy i wspaniałe, piaszczyste plaże nad Bałtykiem. To właśnie, w polskich górach, w Zakopanym pierwszy raz założyłam narty i zaczęła się tam moja wielka życiowa pasja – narciarstwo. Teraz jeżdżę na nartach w Alpach i w Szwecji, ale Tatry są mi naprawdę bliskie. Tak samo bliskie są mi polskie plaże, gdzie często spędzam wakacje, ponieważ mieszka tam moja babcia. Tylko tutaj można spotkać parawany, za którymi przed wiatrem chronią się ludzie. Tylko w Polsce, chociaż odwiedziłam wiele innych krajów z rodzicami, spotkałam tak dużo bocianich gniazd na słupach, na domach, wszędzie. Bociany tak jak ja bardzo dobrze czują się w Polsce.

Bardzo podobają mi się polskie miasta, pełne zabytków i nowoczesnych budynków. Moim ukochanym miastem jest Warszawa – stolica Polski. W Warszawie się urodziłam i tam chodziłam do przedszkola. Tam też jest mój drugi dom, w którym spędzam kilka tygodni w roku. Mam tam wiele koleżanek i kolegów, z którymi lubię się spotykać. Uwielbiam lody na Starym Mieście i Syrenkę na rynku i Zamek Królewski, który zwiedzałam w czasie tegorocznych wakacji. Lubię też spacerować po parku w Wilanowie z moim wujkiem, który mieszka w pobliżu. Bardzo podoba mi się Stadion Narodowy, gdzie byłam już dwa razy. Jest bardzo nowoczesny i odbywają się tam wielkie imprezy sportowe, ale także koncerty i wystawy.

Jestem dumna z mojej ojczyzny, ponieważ stąd pochodzą ludzie, których zna cały świat. Są to między innymi Święty Jan Paweł II, Lech Wałęsa, Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin i Maria Skłodowska-Curie. Ostatnio na lekcji chemii w szkole w Szwecji uczyliśmy się o układzie okresowym pierwiastków, a ja przed całą klasą pochwaliłam się, że dwa z nich rad i polon odkryła właśnie ta polska, wielka uczona Maria Skłodowska-Curie i dostała za to nagrodę Nobla.

Moja Polska to miejsce, w którym mogę powiedzieć wszystko co czuję w języku, w którym na co dzień rozmawiam tylko w domu i w Polskiej Szkole. Podoba mi się to, że mogę mówić do sąsiadów po swojemu, tak jak wyjdzie mi to z ust, bez namysłu, a i tak wszyscy mnie rozumieją.

Mój kraj, moja ojczyzna – Polska, pełna ciekawych miejsc i ludzi. Jest dumna, piękna i nowoczesna. Tutaj czuję się dobrze, tutaj czuję się swojsko. I taką właśnie kocham Cię moja Polsko!

Oddaj swój głos:
(3)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...