Kalendarz » Połaniec

    Brak wydarzeń.

972. PL Maciej Jarzyna 10 lat

5 października 2015, Połaniec

Polska

województwo świętokrzyskie

powiat staszowski

Połaniec

 

kategoria wiekowa  10 lat

Szkoła Podstawowa w Połańcu, ul. Żapniowska

 

                               „Tak Cię kocham Polsko„ to piękne hasło z którym w pełni się zgadzam i pod którym się mogę podpisać.

            Jestem młodą osobą, mam zaledwie 10 lat i chodzę do 4 klasy szkoły podstawowej w Połańcu. Dopiero zaczynam swoją przygodę z historią, ale od zawsze mnie ona interesowała i była obecna w moim domu. Od najmłodszych lat rodzice i dziadkowie dbali aby historia była obecna w naszym życiu. Połaniec to mała miejscowość w której żywe są historie o Tadeuszu Kościuszce. To właśnie tu zatrzymał się ze swoim obozem i ogłosił Uniwersał Połaniecki
w 1974 roku. Dla upamiętnienia tego wydarzenia w maju odbywają się uroczyste obchody tego wydarzenia na kopcu Tadeusza Kościuszki oraz zjazdy Towarzystw Kościuszkowskich w Połańcu. W naszym domu co roku wspominamy również kuzynów którzy zginęli bardzo młodo, mając zaledwie 16 i 19 lat. Jako partyzanci zostali rozstrzelani przez Niemców we wrześniu 1944 roku.

            Polska to kraj który wiele przeszedł ale mimo to podniósł się i istnieje. Były rozbiory Polski, wojny i inne nieszczęścia. Ale to my Naród Polski podjęliśmy walkę o nasz kraj, naszą ziemię i dalej istniejemy. Musimy dbać o nasz dom, kraj który nasi potomkowie wywalczyli dla nas krwią i blizną. Ja 10 latek jestem wdzięczny, przodkom że mamy to jedno jedyne miejsce na świecie jakim jest nasz kraj, że mamy własną kulturę, tradycje, zwyczaje o które musimy się troszczyć i kultywować. Cieszę się , że mogę poznawać bogatą historię mojego kraju, ale jest też mi żal że tyle wycierpieliśmy. Mam nadzieję że już nigdy nie będziemy musieli walczyć o wolną Polskę.

            Dla mnie Polska, moja ojczyzna to kraj, w którym się urodziłem, żyję i którego nie chcę opuszczać. To miejsce gdzie wychowali się moi dziadkowie, rodzice a w przyszłości ja chciałbym, aby i moje dzieci i ich rodziny tu żyły i mieszkały. Nie jest łatwo w naszym kraju coś osiągnąć, dorobić się czegoś widzę to po moich rodzicach którzy ciężko pracują a nie zarabiają dużo. Oboje skończyli studia, ale praca którą wykonują nie daje im dużych pieniędzy. Jednak w mojej rodzinie nie to się liczy. Najważniejsze że jesteśmy razem , że nikt nie musiał emigrować za granicę w poszukiwaniu pracy. Polska to fascynujący kraj, który posiada piękną przyrodę, bogate tradycje oraz wiele walorów turystycznych. Kocham go za możliwości jakie daje np.: przedszkola, szkoły, studia.

Wiele osób nie potrafi docenić tego co ma. Tyle teraz się mówi się o ludziach którzy musieli uciekać ze swoich rodzinnych stron aby ocalić życie lub znaleźć dla siebie bezpieczne miejsce do życia. Jest mi niezmiernie żal tych ludzi. Zostali bowiem wyrwani ze swoich domów, ukochanej ziemi, ojczyzny tracąc niejednokrotnie cały dorobek życia. My Polacy powinniśmy być dumni z naszego kraju oraz dziękować Bogu że go chroni - naszą Ojczyznę. Ja kocham Polskę i jestem przekonany, że wspólnymi siłami oraz wysiłkiem doprowadzimy do tego, że będzie nam się żyło lepiej i nikt nie będzie musiał wyjeżdżać i opuszczać swojego domu, rodziny, dzieci. Dbajmy o nią, nie pozwalajmy aby przestała istnieć nasza kultura, tradycje, zwyczaje. Kochajmy ją za wszystko, nie za konkretne rzeczy, a jedynie za to że jest.

 

Oddaj swój głos:
(123)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...