Kalendarz » Psary

    Brak wydarzeń.

1191. PL Kacper Wójcik VI klasa

8 października 2015, Psary

Polska

województwo śląskie

powiat będziński

gmina Psary

Dąbie Górne

 

kategoria wiekowa VI klasa

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Polakowskiego w Strzyżowicach

nauczyciel: Bożena Nobis-Siudak

 

 

„Tak Cię Kocham Moja Polsko”

 

Polska, Moja Ojczyzna, Moja Ziemia. To słowo ma dla mnie ogromną wartość, kojarzy mi się z domem i ciepłem rodzinnym. Jak to pięknie brzmi Polska! Będąc na wakacjach w Zakopanem wielokrotnie słyszałem troszkę zniekształcone przez obcokrajowców i śmiesznie brzmiące to piękne słowo Polska. Byłem bardzo dumny, że jestem Polakiem.

Z przyjemnością patrzyłem pod jakim ogromny wrażeniem Zakopanego są goście zagraniczni. Jaki podziwiają piękną panoramę Tatr, Krupówki, Morskie Oko, oraz piękne stroje regionalne. Miałem przyjemność rozmawiać z angielskim rówieśnikiem śmieszną, łamaną polszczyzną na temat wakacji w Zakopanem. Rozmowa była troszkę śmieszna dla obserwatorów, ale co tam troszkę po angielsku, troszkę po polsku i porozmawialiśmy. Najważniejsze, że Ja byłem bardzo dumny ze swojej narodowości. Tom, bo tak miał na imię kolega z Londynu nie potrafił wyrazić swojego zauroczenia górami, ale gdy spróbował oscypka to dopiero był zadowolony powiedział: „raj na ziemi, coś pysznego”

Polska to Moja Ojczyzna, piękna od morza do Tatr. Mamy tyle pięknych miejsc, które można zwiedzać podczas wakacji, ferii. Zimą piękne, białe góry – to magiczny, niepowtarzalny widok, latem kraina tysiąca jezior – moje, ukochane Mazury. Morze Bałtyckie, przeważnie zimne, ale myślę, że taki jego urok. Nie zapomniałem o Bieszczadach, gdzie można zapomnieć o rzeczywistości. Najpiękniej jest zimą. Kulig w głąb lasów, gór, gdzie spotykamy leśne zwierzęta (nawet wilki i rysie). Przyznam, że troszkę się bałem będąc na kuligu wieczorem – dreszcz emocji był obecny!

Warszawa, Nasza stolica piękna starówka, bardzo chciałbym tam pojechać i zwiedzić Centrum Nauki Kopernik. Kraków, Wrocław, Poznań to przepiękne miasta, które trzeba zobaczyć ciągle zmieniające się dla Nas.

Ojczyzna dla mnie to przede wszystkim bezpieczeństwo. Tak, jak bezpiecznie czuję się w domu, tak bezpiecznie czuję się w moim kraju. To miejsce, gdzie się urodziłem, wychowałem, gdzie uczęszczałem do przedszkola, a teraz do szkoły. To także, mój język – mówią, że najtrudniejszy na świecie – czy ja wiem? Są trudniejsze.

Ojczyzna i patriotyzm, to ważne wartości powinniśmy o nie dbać i nie zapominać o świętach narodowych. Pamięć o poległych za Polskę, którzy walczyli abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnym kraju. Nasza flaga i godło to wartość najważniejsza – prawda jest jednak smutna, tak mało osób w mojej miejscowości pamięta, aby w dniu 02 maja uczcić jej święto! Moja rodzina pamięta o świętach narodowych, to swego rodzaju tradycja przekazana od mojej prababci.

Chciałbym, aby Polska nadal się rozwijała, pięknie kwitła zmieniała się dla Nas, dla naszej przyszłości. My jako młode pokolenie Polaków powinniśmy dążyć do uzyskania najlepszego wykształcenia, aby reprezentować Polskę dumnie poza jej granicami, a może nawet dalej. Już teraz coraz częściej słyszymy w wiadomościach osiągnięcia Polaków w różnych dziedzinach naukowych. Coraz więcej naukowców polskich zdobywa najwyższe międzynarodowe nagrody.

Zagraniczne firmy coraz częściej kupują produkty polskiego pochodzenia. Sprzedajemy owoce, warzywa, ryby, mięso i inne towary najwyższej jakości. Co roku liczba sprzedaży rośnie i to jest bardzo dobra wiadomość! Wiadomo Polskie!

Polska z roku na rok pięknieje i rozwija się także dzięki funduszom pochodzącym z Unii Europejskiej. W mojej gminie Psary w każdej miejscowości jest plac zabaw, środki na ten cel również pochodziły z funduszy europejskich. Rozwijają się także gminne biblioteki, szkoły.

Uczestniczyłem w dwuletnim projekcie pt. „Szkoła Marzeń” finansowanym, także ze środków Unii Europejskich, to były super zajęcia muzyczne i z języka angielskiego. To bardzo pozytywna zmiana, bezpłatne zajęcia dla uczniów. Cieszę się, że możemy korzystać ze środków z Unii Europejskiej, także w innych dziedzinach. Wystarczy jadąc autobusem czy samochodem dobrze się porozglądać, popatrzeć jak Polska się zmienia. Coraz więcej miast jest kolorowa.

            Większość z Nas zauważyłem dba o środowisko segregując śmieci – chyba nie chcemy mieszkać na śmietniku?

Dzieci mają wiele możliwości, aby pogłębiać swoją wiedzę, szkoła umożliwia udział w innych zajęciach pozalekcyjnych. Uczestniczę drugi rok w wykładach Uniwersytetu Dziecięcego, gdzie mam możliwość uzyskać wiedzę poza programem szkolnym, to bardzo fajne wykłady. Fajowo, że ktoś pomyślał o dzieciach i zorganizował wykłady dla młodych studentów! Czasem zdarza się, że na lekcji przyrody czy historii wiem więcej z danego tematu niż moi rówieśnicy (troszkę się pochwalę).

Od dłuższego czasu zauważyłem, że Telewizja Polska, program 1 także nadaje super program dla młodych naukowców pt. „Wiadomości naukowe” – niestety, trwa tylko 15 minut.

Zalet nasz kraj ma bardzo dużo każde miasto, miasteczko, każdy region w Polsce ma swoje miejsce, do którego chciałby zaprosić gości, turystów. Cieszę się, że jestem Polakiem, mam nadzieję, że nigdy nie będę musiał zmieniać kraju i na zawsze pozostanę w Polsce.

Oddaj swój głos:
(239)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...