Kalendarz » Nałęczów

    Brak wydarzeń.

40.B. Malwina Głowacka V klasa

19 listopada 2015, Nałęczów

Polska

województwo lubelskie/ powiat puławski/ Nałęczów

11 lat/ V klasa

Szkoła Podstawowa w Nałęczowie

nauczyciel: Sylwia Krysa

 

Legenda  Lublina.
    Bardzo dawno temu w pewnym domu nad rzeką Bystrzycą mieszkała wdowa o imieniu Luba. Była mądra, miała bardzo długie, siwe włosy splecione w warkocz. Zajmowała się pleceniem lin, w które wplatała swoje włosy. Miały one czarodziejską moc i wytrzymałość, nigdy się nie plątały i nie można było ich przeciąć ani urwać. Wszyscy je chętnie kupowali, dlatego Luba była bogata i niczego jej nie brakowało.
Pewnego razu, idąc po len na kolejną linę, spotkała na poboczu chłopca Lenigiusza. Był on wiejskim nierobem, który całe dnie zbijał bąki i dłubał w nosie. Lenigiusz patrzył z pode łba na Lubę, zazdrościł jej bogactwa, ale sam nie próbował pracować, wolał zazdrościć i przeklinać pracowitą wdowę.
Gdy Kobieta się oddaliła podkradł się do jej domu, by ukraść linę. Chciał ją sprzedać, a za pieniądze kupić: precle, miodowe ciastka, lukrowane obwarzanki, a potem zjeść to wszystko naraz. Rozejrzał się i wszedł do środka domu Luby. Zauważył wiele lin, które czekały na sprzedaż. Już chciał sięgnąć po liny, kiedy wszystkie się na niego rzuciły i związały go. Oplotły ciało złodziejaszka tak silnymi pętami, że biedak nie mógł wykonać żadnego ruchu. Im bardziej się szarpał, tym mocniejsze więzy zaciskały się na jego ciele. Po jakimś czasie wróciła Luba z lnem. Zobaczyła na podłodze Lenigiusza, który próbuje się uwolnić.
- Lubo uwolnij mnie, a będę tobie posłuszny do końca mojego życia!- krzyknął Lenigiusz.- wokół szyi, którego liny zaciskały się coraz mocniej.
-Zgadzam się pod warunkiem, że będziesz sprzedawał moje liny w sklepie, który sam zbudujesz – odparła Luba. I tak się stało. Lenigiusz zbudował sklep, w którym sprzedawał liny.
Na sklepie powiesił tablicę z napisem „Lubyliny”. Sława Luby lin sięgała coraz dalej i coraz więcej ludzi chciało je kupować. Z czasem dookoła domu Luby zaczęli osiedlać się inni i tak powstało miasto Lublin, które istnieje do dziś.
 

Oddaj swój głos:
(877)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...