Kalendarz » Kluczbork

    Brak wydarzeń.

180.B. Aleksandra Pawlik 15 lat

23 grudnia 2015, Kluczbork

Polska

województwo opolskie/ Kluczbork

 

 

uczennica klasy I Gimnazjum Specjalnego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno -Wychowawczym im. M. Konopnickiej w Kluczborku

lat 15

- wydzieranka tajemniczy stwór, który mieszkał w lasach okalających miasto i pilnował leśnej zwierzyny z ,,Legendy dawnego Kluczborka"

 

Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marii Konopnickiej w Kluczborku
opiekun: Małgorzata Ryszka  

 

 

 Legendy dawnego Kluczborka
Jeśli wierzyć ludowym podaniom, Kluczbork założyli Krzyżowcy, a w borach otaczających osadę mieszkał tajemniczy stwór, który pilnował leśnej zwierzyny.
Krzyżowcy z Czerwoną Gwiazdą zostali sprowadzeni jeszcze w czasach średniowiecza z Pragi Czeskiej na Śląsk przez księżną Annę. Po 1250 roku synowie księżnej rozmieścili zakonników po miastach śląskich. W XIV wieku krzyżowcy na skraju borów wybudowali zamek, a otaczającą go osadę nazwali Creutzburgiem.
    Osada rozwijała się i rozrastała. Zakonnicy, dbając o duchowy rozwój i potrzeby mieszkańców, wybudowali tam także kościół. Kilka wieków później Zakon Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą w miejscu, gdzie znajdował się właz do tunelu, wybudował ogromny pałac, który stał się siedzibą kontura. Jak na zamek przystało, tak i ten miał swoją legendę. W otaczających go gęstych lasach mieszkał tajemniczy gad. Był ogromny i niebezpieczny, ale tylko dla ludzi. Jego głównym zajęciem było bowiem dbanie o bezpieczeństwo zwierząt żyjących w tych borach.
    Pewnego razu rycerz o imieniu Jan, mieszkaniec zamku, wybrał się do lasu na polowanie. Upatrzył sobie na ofiarę małego jelonka. Kiedy ruszył za nim w pościg, jego oczom ukazał się ogromny gad. Stwór zrzucił rycerza z konia. Jan co sił w nogach zaczął więc uciekać w stronę osady i w czasie tej ucieczki zgubił klucz do miasta. Gad znalazł go i oddał mieszkańcom.
    Legenda jest dowodem na wielką wyobraźnię ludu śląskiego. Prawie wszystkie tutejsze legendy nasycone są pierwiastkami cudowności. Nie wyrządzając nikomu krzywdy pouczają, że należy żyć w zgodzie z wiarą i przyrodą. I taka od wieków jest ich rola.
Źródło: Nowa Trybuna Opolska, wydanie z 1 kwietnia 2010.

 

Oddaj swój głos:
(36)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...