Kalendarz » Raszyn

    Brak wydarzeń.

221.B. Mikołaj Grodzicki 10 lat

27 grudnia 2015, Raszyn

Polska

województwo mazowieckie/ powiat pruszkowski/ Raszyn

10 lat

 

Szkoła Podstawowa im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Ładach

nauczyciel: Iwona Pastuszka

 

 

Jak powstała nazwa Podolszyn?

 

 

To działo się w czasach potopu szwedzkiego, kiedy Szwedzi najechali nasz kraj, łupili i grabili miejscową ludność.

Z Zamku Królewskiego w Warszawie wywozili wszystkie sprzęty, cenne obrazy, meble. Zrywali nawet podłogi, demontowali rzeźby, marmurowe schody, a potem ładowali to wszystko na szkuty i nimi, po  Wiśle, transportowali do Gdańska. Stamtąd statkami przewozili zrabowane dobra  do Szwecji. Cały nasz kraj popadł wtedy w ruinę.

    Podolszyn nie był wtedy jeszcze Podolszynem i niewiele ludzi tu mieszkało. Tylko kilka chałup stało na skraju gęstego olchowego lasu porastającego dolinę rzeki  Raszynki, która wtedy była o wiele większa niż teraz. Niewiele było tu pól uprawnych, bo wokół Raszynki rozpościerały się mokradła i trzęsawiska niebezpieczne dla ludzi i rzadko kto tu się zapuszczał. Ludzie obawiali się trochę tego miejsca, bo nieraz było tu słychać wycie wilków, a kiedyś nawet jeden z myśliwych zginął z łap niedźwiedzia. Ten nieprzystępny teren był porośnięty tylko przez jeden gatunek drzewa – olchę czarną. Tylko ona była w stanie rosnąć na tych mokradłach. Kiedy Szwedzi zdobyli Warszawę, ich oddziały często zapuszczały się do okolicznych wsi, rabując mieszkańcom jedzenie, kosztowności, konie i inne zwierzęta hodowlane.

    Pewnego razu oddział rajtarów przybył do Podolszyna, który Podolszynem wtedy jeszcze nie był. Rajtarzy zebrali wszystkich mieszkańców wioski przed jedną z chałup i ogłosili, że za tydzień każdy z kmieci ma dla nich przygotować po 10 worków pszenicy. Zagrozili, że jeśli ktoś tego nie zrobi, to wezmą go do niewoli i zabiorą mu z gospodarstwa konia.

    To była straszna wiadomość. Była już jesień i ludzie bali się, że dla nich samych może nie starczyć ziarna na chleb, żeby przeżyć do lata. Nie mogli dać Szwedom ziarna.

    Wszyscy razem uradzili, że opuszczą  domy i wraz z całym dobytkiem schronią się w pobliskim olchowym lesie, by Szwedzi nie mogli ich znaleźć. Tak też zrobili. W oczekiwaniu na Szwedów pracowali jednak na polach, by zebrać przed zimą resztki plonów. Na wylocie dróg  ze wsi zostawili  tylko wartowników, którzy mieli ich ostrzec przed najazdem, by mogli zdążyć ukryć się w lesie. Sygnałem do ucieczki miał być okrzyk : „Pod olszynę”.

    Kiedy nadszedł dzień, w którym mieli przyjechać rajtarzy, tylko kilka osób przebywało we wsi, krzątając się  przy codziennych czynnościach. W pewnym momencie jeden z wartowników krzyknął: „Pod olszynę”. Wtedy wszyscy mieszkańcy co sił w nogach uciekli do lasu. Szwedzi zastali we wsi tylko puste  zabudowania. Z wściekłości, że nie udało się im zdobyć żadnego łupu, spalili kilka chałup i odjechali z niczym.

Mieszkańcy wsi powrócili  do swoich domostw.  Pomagając sobie nawzajem, przetrwali zimę i odbudowali spalone domy. Ale wołanie: „Pod olszynę” rozbrzmiewało jeszcze we wsi wiele razy, zanim Szwedzi zostali wypędzeni z naszego kraju. Od tego też zawołania powstała nazwa wioski, która pierwotnie brzmiała „Podolszynie”, a z biegiem czasu została przekształcona w „Podolszyn”.

Taka mogłaby być legenda o powstaniu nazwy miejscowości, w której mieszkam. Naprawdę  było chyba nieco prościej. Nazwa rzeczywiście pochodzi od gatunku drzew, jakie tu głównie rosły. Podobno, jeszcze 30 lat temu, olchy czarne czyli olszyny były dominującym gatunkiem drzew na tym terenie. Miejscowość, która powstała pod tymi drzewami, nazwano Podolszynie, podobnie  jak np. teren pod grodem nazywano: podgrodzie.

Oddaj swój głos:
(6)
()

Konkursy » Polska

(58)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Szanowni Laureaci, szanowni Państwo, poniżej do pobrania dyplomy i podziękowania   nagrody dla Laureatów zostana...
(128)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Protokół Jury „Polskie bajanie”, czyli II edycja międzynarodowego konkursu „Bajka i legenda świata w życie...
(53)
15 października 2015 - 6 grudnia 2016

Polska województwo pomorskie/ powiat słupski/ gmina Słupsk Lubuczewo   kategoria wiekowa dorosły Dom Pomocy...